Rok Kultury Węgierskiej. Co czytają w Budapeszcie?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 12:49
Irena Makarewicz, tłumaczka i propagatorka kultury węgierskiej oraz Gáspár Keresztes, kierownik ds. programowych w Węgierskim Instytucie Kultury, w Czwórce opowiadali między innymi o tym, z czego węgierska literatura słynie.    
Audio
  • Co słychać w węgierskiej literaturze? (Stacja Kultura/Czwórka)
Jakich węgierskich pisarzy spotkamy na spotkaniach w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce? (zdjęcia ilustracyjne)
Jakich węgierskich pisarzy spotkamy na spotkaniach w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce? (zdjęcia ilustracyjne)Foto: thodonal88/Shutterstock.com

- Teraz najsłynniejszy jest Sándor Márai, klasyk XX wieku, który na półki księgarń wrócił po transformacji ustrojowej. Najbardziej znany jest jego "Dziennik", w którym zapisywał rozważania na temat Europy i świata - mówiła Irena Markiewicz. - Bardzo silny głos we współczesnej literaturze Węgier mają też kobiety, szczególnie te z młodszego pokolenia - tłumaczyła 

W rozmowie z Katarzyną Dydo Gáspár Keresztes przekonywał natomiast, że warto zaglądać do węgierskiej poezji, która w ostatnich latach święci triumfy. - Najważniejsze nagrody na Węgrzech przyznaje się obecnie poetom. Niektórzy z nich mają status celebrytów, a na swoje literackie spotkania przyciągają tłumy - mówił zaproszony gość.

W ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce Węgierski Instytut Kultury i Instytut Książki organizują w lutym, marcu i kwietniu cykl wydarzeń, na których będzie można dowiedzieć się, co dzisiaj czyta się w Budapeszcie. Słuchając nagrania audycji sprawdzicie m.in., których węgierskich autorów będzie można na nich spotkać.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Irena Makarewicz (tłumaczka i propagatorka kultury węgierskiej), Gáspár Keresztes (kierownik ds. programowych w Węgierskim Instytucie Kultury)

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 10.16

jsz/kd


Irena Makarewicz oraz Gáspár Keresztes w Czwórce
 
Czytaj także

E-booki vs druk. Czeka nas czytelnicza rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 12:31
Mamy obecnie do czynienia z paradoksem. Z jednej strony badania pokazują, że książek nie czytamy - pomimo licznych kampanii czytelnictwo promujących w 2015 roku aż 63 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki - z drugiej jednak, wzrasta sprzedaż e-booków. Czy księgarze będą zwijać interesy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz L. Wiśniewski: fizyk też może być poetą

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 15:32
- Reprezentuję nauki ścisłe, które z literaturą pozornie nie mają wiele wpólnego. To jednak nieprawda. Ludzie myślący logicznie też są romantykami - przekonywał w Czwórce pisarz, z którym Michał Piwowarek rozmawiał o najnowszym tomie opowiadań "Eksplozje".  
rozwiń zwiń