X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Janusz L. Wiśniewski: fizyk też może być poetą

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 15:32
- Reprezentuję nauki ścisłe, które z literaturą pozornie nie mają wiele wpólnego. To jednak nieprawda. Ludzie myślący logicznie też są romantykami - przekonywał w Czwórce pisarz, z którym Michał Piwowarek rozmawiał o najnowszym tomie opowiadań "Eksplozje".  
Audio
  • Janusz Leon Wiśniewski o najnowszym tomie opowiadań "Eksplozje" (Stacja Kultura/Czwórka)
Janusz L. Wiśniewski w Czwórce
Janusz L. Wiśniewski w CzwórceFoto: Czwórka

"Eksplozje", tak jak wcześniejsza książka Janusza L. Wiśniewskiego "Kulminacje", mają nietypową formę. Oprócz oryginalnych opowiadań autora znajdziemy w nich także literackie odpowiedzi - mężczyzn w przypadku "Eksplozji" i kobiet w przypadku "Kulminacji". - Kobiety były znacznie bardziej polemiczne niż mężczyźni, którzy raczej przedłużali i rozwijali moje opowiadania - wyjaśniał Wiśniewski.

Janusz L. Wiśniewski Urok literatury to możliwość konfrontowania. Ludzie piszą o emocjach w bardzo różnych stanach

Do współpracy przy najnowszym tomie jego wydawnictwo zaprosiło ośmiu mężczyzn, niektórych z pisarzem zaprzyjaźnionych: Tomasza Jastruna, Daniela Odija, A. J. Gabryela, Alka Rogozińskiego, Igora Brejdyganta, Jacka Melchiora, Pawła Palińskiego i Ahsana Ridhaa Hassana. Co taki dwugłos literacki do książki wnosi? - To jest bardzo fajny eksperyment - przekonywał Wiśniewski. - Tomasz Jastrun, na przykład, opowiedział moją historię z perspektywy kochanka jedynie przeze mnie naszkicowanego - zdradzał autor w "Stacji Kultura".

Janusz L. Wiśniewski Nie boję się konfrontacji, bo wcale nie jestem przekonany, że dobrze piszę. Autorem jestem po godzinach

Już od wydanej w 2001 roku, debiutanckiej "Samotności w sieci", dzięki której zdobył wierną rzeszę czytelników, Janusz L. Wiśniewski pisze przede wszystkim o miłości, o jej najróżniejszych obliczach. Czego nauczył się od tego czasu o międzyludzkich relacjach, czemu zwrócił się ku formie krótkich opowiadań oraz dlaczego woli rozmawiać z kobietami - tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Janusz Leon Wiśniewski (naukowiec i pisarz)

Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 10.16

jsz/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz L. Wiśniewski o tym, dlaczego kradnie historie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 15:00
- Pisanie książek powoduje, że cały czas muszę się uczyć. I muszę słuchać ludzi, żeby mieć prawdziwe historie - wyznaje Janusz Leon Wiśniewski - naukowiec i pisarz, który w ciągu 15 lat wydał ponad 20 powieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pułapka nowoczesności. Dokąd zmierza dziennikarstwo?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 13:15
- Dzisiaj chodzi przede wszystkim o to, żeby dobrze "jadło", żeby było szybko - mówił gość "Stacji Kultura" Michał Olszewski, pisarz i publicysta. Jakie przesłanie niesie jego nowa powieść "#Upał"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapach czekolady". To więcej niż miłosna historia

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 13:46
- Jest w tej książce Ewalda Arenza mnóstwo opisów czekoladek, dekorowania ich, zbierania specjałów do niadzienia - opowiadała w "Stacji Kultura" Czwórkowa znawczyni i miłośniczka literatury Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soraya. Książka o miłości groźniejszej niż wojna

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 13:50
Meltem Yilmaz jest turecką dziennikarką i powieściopisarką, która debiutowała książką "Soraya. Miłość groźniejsza niż wojna". - Zawsze staje po stronie wykluczonych i to o nich właśnie pisze. O narkomanach, bezdomnych, uchodźcach i azylantach, prostytutkach i niepełnosprawnych - opowiada tłumaczka Małgorzata Maruszkin.
rozwiń zwiń