Janusz L. Wiśniewski: fizyk też może być poetą

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 15:32
- Reprezentuję nauki ścisłe, które z literaturą pozornie nie mają wiele wpólnego. To jednak nieprawda. Ludzie myślący logicznie też są romantykami - przekonywał w Czwórce pisarz, z którym Michał Piwowarek rozmawiał o najnowszym tomie opowiadań "Eksplozje".  
Audio
  • Janusz Leon Wiśniewski o najnowszym tomie opowiadań "Eksplozje" (Stacja Kultura/Czwórka)
Janusz L. Wiśniewski w Czwórce
Janusz L. Wiśniewski w CzwórceFoto: Czwórka

"Eksplozje", tak jak wcześniejsza książka Janusza L. Wiśniewskiego "Kulminacje", mają nietypową formę. Oprócz oryginalnych opowiadań autora znajdziemy w nich także literackie odpowiedzi - mężczyzn w przypadku "Eksplozji" i kobiet w przypadku "Kulminacji". - Kobiety były znacznie bardziej polemiczne niż mężczyźni, którzy raczej przedłużali i rozwijali moje opowiadania - wyjaśniał Wiśniewski.

Janusz L. Wiśniewski Urok literatury to możliwość konfrontowania. Ludzie piszą o emocjach w bardzo różnych stanach

Do współpracy przy najnowszym tomie jego wydawnictwo zaprosiło ośmiu mężczyzn, niektórych z pisarzem zaprzyjaźnionych: Tomasza Jastruna, Daniela Odija, A. J. Gabryela, Alka Rogozińskiego, Igora Brejdyganta, Jacka Melchiora, Pawła Palińskiego i Ahsana Ridhaa Hassana. Co taki dwugłos literacki do książki wnosi? - To jest bardzo fajny eksperyment - przekonywał Wiśniewski. - Tomasz Jastrun, na przykład, opowiedział moją historię z perspektywy kochanka jedynie przeze mnie naszkicowanego - zdradzał autor w "Stacji Kultura".

Janusz L. Wiśniewski Nie boję się konfrontacji, bo wcale nie jestem przekonany, że dobrze piszę. Autorem jestem po godzinach

Już od wydanej w 2001 roku, debiutanckiej "Samotności w sieci", dzięki której zdobył wierną rzeszę czytelników, Janusz L. Wiśniewski pisze przede wszystkim o miłości, o jej najróżniejszych obliczach. Czego nauczył się od tego czasu o międzyludzkich relacjach, czemu zwrócił się ku formie krótkich opowiadań oraz dlaczego woli rozmawiać z kobietami - tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Janusz Leon Wiśniewski (naukowiec i pisarz)

Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 10.16

jsz/kul

Czytaj także

Janusz L. Wiśniewski o tym, dlaczego kradnie historie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 15:00
- Pisanie książek powoduje, że cały czas muszę się uczyć. I muszę słuchać ludzi, żeby mieć prawdziwe historie - wyznaje Janusz Leon Wiśniewski - naukowiec i pisarz, który w ciągu 15 lat wydał ponad 20 powieści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pułapka nowoczesności. Dokąd zmierza dziennikarstwo?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 13:15
- Dzisiaj chodzi przede wszystkim o to, żeby dobrze "jadło", żeby było szybko - mówił gość "Stacji Kultura" Michał Olszewski, pisarz i publicysta. Jakie przesłanie niesie jego nowa powieść "#Upał"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zapach czekolady". To więcej niż miłosna historia

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 13:46
- Jest w tej książce Ewalda Arenza mnóstwo opisów czekoladek, dekorowania ich, zbierania specjałów do niadzienia - opowiadała w "Stacji Kultura" Czwórkowa znawczyni i miłośniczka literatury Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Soraya. Książka o miłości groźniejszej niż wojna

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 13:50
Meltem Yilmaz jest turecką dziennikarką i powieściopisarką, która debiutowała książką "Soraya. Miłość groźniejsza niż wojna". - Zawsze staje po stronie wykluczonych i to o nich właśnie pisze. O narkomanach, bezdomnych, uchodźcach i azylantach, prostytutkach i niepełnosprawnych - opowiada tłumaczka Małgorzata Maruszkin.
rozwiń zwiń