Debiuty literackie. Szukamy najlepszej powieści

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 13:30
- Myślę, że literatura, szczególnie ta popularna, bardzo się rozwinęła. Każdy chce pisać i odnieść sukces. Obecnie o wiele trudniej jest debiutować niż wtedy, kiedy ja zaczynałam w 2010 roku - mówi w Czwórce Agnieszka Lingas-Łoniewska, pisarka oraz członkini kapituły konkursu Literacki Debiut Roku, który odbywa się już po raz szósty.
Audio
  • O pisarskich debiutach oraz konkursie Literacki Debiut Roku opowiada Agnieszka Lingas-Łoniewska (Stacja Kultura/Czwórka)
W Czwórce podpowiadamy, co zrobić, żeby nasza literacka twórczość z szafy ujrzała światło dzienne (zdjęcie ilustracyjne)
W Czwórce podpowiadamy, co zrobić, żeby nasza literacka twórczość z szafy ujrzała światło dzienne (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Nomad_Soul/Shutterstock.com

Organizowany przez Wydawnictwo Novae Res, pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konkurs Literacki Debiut Roku zainicjowany został, aby promować polskich debiutantów w zakresie literatury pięknej. Jego głównym celem jest wyłonienie w danym roku kalendarzowym najlepszej powieści, która nie była dotychczas nigdzie publikowana w wersji drukowanej. - Ten konkurs ma na celu odnalezienie osób wartościowych, które piszą w sposób świeży. Chodzi o to, żeby stare, znane z literatury tematy przedstawiać przez pryzmat nowego spojrzenia - wyjaśnia Agnieszka Lingas-Łoniewska.

Agnieszka Lingas-Łoniewska Nie tylko debiutanci się boją wydawania książek. Za każdym razem, jak piszę to boję się, jak moja twórczość zostanie przyjęta. Uważam jednak, że ten lęk powinien pisarzom towarzyszyć. Pozbycie się go to dobra droga do pychy

W rozmowie z Kasią Dydo pisarka opowiada też, jaką ścieżkę musi przejść debiutujący autor - od twórczego zacisza aż do wydania. - To jest droga trudna i często niektóre osoby nie są przygotowane na ten ogrom odpowiedzialności. To nie jest tak, że po oddaniu materiału do wydawnictwa, mamy go z głowy. Potem trzeba go dopieścić. Proces wydawniczy jest bardzo rozbudowany - przekonuje Agnieszka Lingas-Łoniewska.

Z jakich składa się on etapów, kto może wziąć udział w konkursie Literacki Debiut Roku, do kiedy można zgłaszać konkursowe propozycje, jakie na zwycięzców czekają nagrody oraz o czym opowiada książka "Podwójne przekleństwo" Lecha Grabowskiego, zwycięzcy zeszłorocznej edycji Literackiego Debiutu - tego dowiecie się z nagrania audycji.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Agnieszka Lingas-Łoniewska (pisarka i członkini kapituły konkursu Literacki Debiut Roku)

Data emisji: 3.04.2017

Godzina emisji: 10.07

jsz/kd

Czytaj także

"Agnieszka Osiecka? Nie była slow food"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 12:20
- Do jedzenia, jak i do życia, Agnieszka Osiecka podchodziła pragmatycznie. Mało jest w jej tekstach opowieści o tym, jak to danie natchnęło ją do tworzenia albo zmieniło jej życie. Raczej była "barowa" i "na szybko" - opowiada dziennikarka i pisarka Karolina Feldberg-Sendecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak czytać i rozumieć poezję? "Uruchom emocje"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 16:36
- Poezja ma się dziś tak, jak sztuka. Zawsze była i nadal jest dość elitarna. Podobnie, jak sztuki współczesnej nie uczy się jej w szkole, a jeśli już - narzuca się jej interpretację. A to błąd - mówiła w Czwórce poetka Dorota Koman.
rozwiń zwiń