Architektura - tu praktyka nie istnieje bez teorii

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 15:33
- Teoria w architekturze nie ma dobrej sławy. Istnieje przekonanie, że architektura powinna wyrażać się przede wszystkim przez rysunek i obiekty. Czasy wymagają jednak, żeby o architekturze pisać i dyskutować - mówiła w Czwórce Ewa Kuryłowicz z Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.   
Audio
  • Ewa Kuryłowicz i Przemek Chimczak o architekturze w społeczeństwie i kulturze (Stacja Kultura/Czwórka)
Rzeźba Esfera w Barcelonie autorstwa architekta Franka Gehryego
Rzeźba "Esfera" w Barcelonie autorstwa architekta Franka Gehry'egoFoto: Cristina Nixau/Shutterstock.com

Od lat Fundacja im. Stefana Kuryłowicza wspiera odważną i odpowiedzialną twórczość architektoniczną. Inicjuje działania popularyzujące zawód architekta oraz upowszechniające zasady ładu architektoniczno-urbanistycznego w przestrzeni publicznej. - Promujemy architekturę wysokiej jakości, przede wszystkim wśród architektów. Stąd pomysł na konkursy, bo rywalizacja motywuje najlepiej - podkreśla Ewa Kuryłowicz.

24 kwietnia ruszy nabór projektów do tegorocznych edycji Konkursu "Teoria" i Stypendium "Praktyka" organizowanych przez Fundację. Z tej okazji w "Stacji Kultura" gościliśmy też laureata zeszłorocznego stypendium, architekta dziennikarza i współautora "Blokbloga" Przemka Chimczaka. - Wbrew obiegowym opiniom architektura jest dostępna tak jak muzyka. Doświadczamy jej na co dzień, jednak nie każdy może ją projektować - wyjaśniał.

Słuchając nagrania audycji dowiecie się też, jak można uczestniczyć w konkursie i ubiegać się o stypendium Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, a także na czym polega projekt "Dach (nie)pospolity" Przemka Chimczaka.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Ewa Kuryłowicz (Fundacja im. Stefana Kuryłowicza), Przemek Chimczak (architekt i dziennikarz)

Data emisji: 13.04.2017

Godzina emisji: 11.17

jsz/kul

   

Czytaj także

Filip Springer. "Arogancja niszczy naszą przestrzeń"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 13:31
- Architekci mają nam służyć. Budynki nie powstają po to, by je podziwiać, ale po to, żeby w nich spać, siedzieć, rozmawiać , jeść czy uczyć się - tłumaczy Filip Springer, autor reportaży i książek o architekturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Interdyscyplinarna sztuka w przestrzeni mieszkalnej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 12:22
- W dzisiejszych czasach nasza percepcja otrzymuje wiele bodźców. Jest kształtowana przez różne dziedziny artystycznej ekspresji, które się ze sobą krzyżują w sztuce i w edukacji - wyjaśniała w "Stacji Kultura" Weronika Lewandowska menedżerka artystyczna nowej przestrzeni i platformy artystycznej W-arte!.  
rozwiń zwiń