Zośka Papużanka: całe życie piszę piórem

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 13:17
- Nie umiem pisać niczym innym. Długopisem mogę się ewentualnie podpisać, bo przechodzą mi przez niego maksymalnie cztery słowa. Na komputerze natomiast moje książki jedynie przepisuję - mówi w Czwórce pisarka i nauczycielka języka polskiego Zośka Papużanka, z którą Kasia Dydo rozmawia o książce "Świat dla Ciebie zrobiłem". 
Audio
  • Zośka Papużanka o książce "Świat dla Ciebie zrobiłem" (Stacja Kultura/Czwórka)
Zośka Papużanka
Zośka Papużanka Foto: Czwórka

Zośka Papużanka Historie, które są nieprawdziwe są niedobre. Dobre to takie, w które wierzymy

- Podobno opowiadania nie są teraz w modzie, ale ja szanuję ten gatunek, kto wie czy nie bardziej niż powieść - twierdzi Zośka Papużanka. - "Świat dla Ciebie zrobiłem" to zbiór, w którym zawarłam historie zasłyszane, albo te, które sama kiedyś przeżyłam - opowiada zaproszona autorka, nominowana do Nagrody Literackiej Nike i dwukrotnie do Paszportu Polityki.      

Jej książka opowiada o paradoksie - o tym, że nie ma nas bez innych, że nie umiemy ze sobą być, chociaż właśnie tego najbardziej potrzebujemy. - Nie dopuszczamy innych, bo chcemy mieć coś swojego. Ale mamy też ogromną potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem - tłumaczy Zośka Papużanka. - Ludzi lubi się tak samo, jak się ich nie lubi - dodaje.

Zośka Papużanka Same w sobie, historie są dość płaskie, gdy zapisujemy je tak, jak je zapamiętaliśmy. Zajmują być może jakieś półtora kartki. W nas jest jednak dużo rzeczy, które chcemy dokładać. Wszystko przetwarzamy przez siebie i tego się nie da wyłączyć. Historie nakładają się na to, co myślimy  

A dlaczego Zośka Papużanka uważa, że sadzenie drzew i lepienie garnków jest ważniejsze od pisania książek? Czy jej uczniowie czytają jej literaturę? Oraz dlaczego na lekcjach serwuje im trudne książki? Więcej o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Zośka Papużanka (pisarka)

Data emisji: 11.05.2017

Godzina emisji: 10.14

jsz

Czytaj także

Kreatywne umysły od kuchni. Jak pracują twórcy?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:50
- Wydawałoby się, że jej żywiołem jest spontaniczność, tymczasem Sylwia Chutnik ma wszystko zaplanowane co do minuty i nigdzie nie rusza się bez kalendarza - opowiada Agata Napiórska, autorka książki "Jak oni pracują? Rozmowy z polskimi twórcami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka Warszawa. Jak hejtowali poeci w międzywojniu?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 14:10
- Jan Lechoń o Władysławie Broniewskim mówił, że to "taka Konopnicka", Karol Irzykowski napisał paszkwil o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim i ten obraził się na niego śmiertelnie. Tak właśnie polscy pisarze spędzali czas w międzywojniu - opowiada Piotr Łopuszański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audiobooki i e-booki - nowy rozdział w czytelnictwie?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 16:12
Rynek książek elektronicznych zrewolucjonizował sposób korzystania z literatury. Czy Polacy porzucają książki tradycyjne na rzecz elektronicznych?
rozwiń zwiń