Literacka Warszawa. Jak hejtowali poeci w międzywojniu?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 14:10
- Jan Lechoń o Władysławie Broniewskim mówił, że to "taka Konopnicka", Karol Irzykowski napisał paszkwil o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim i ten obraził się na niego śmiertelnie. Tak właśnie polscy pisarze spędzali czas w międzywojniu - opowiada Piotr Łopuszański.
Audio
  • Jak wyglądało życie literackie w przedwojennej Warszawie? (Stacja Kultura/Czwórka)
Tadeusz Boy-Żeleński (po lewej) i Julian Tuwim (po prawej) w kawiarni literackiej
Tadeusz Boy-Żeleński (po lewej) i Julian Tuwim (po prawej) w kawiarni literackiejFoto: PAP/archiwum

Zwyczaje literatów i ich ulubione miejsca w Warszawie gość Czwórki opisał w książce "Warszawa literacka w okresie międzywojennym". - Jak to w życiu bywa, były i przyjaźnie i animozje. A także romanse. Antoni Słonimski odbił na przykład swojemu przyjacielowi Kazimierzowi Wierzyńskiemu narzeczoną - opowiada.

Piotr Łopuszański W okresie międzywojennym poeci i pisarze to było towarzystwo wzajemnej adoracji. Albo niechęci

Okazuje się także, że autorów złych recenzji literaci potrafili wyzwać na pojedynek albo wysyłali do nich "dziarskich chłopców, żeby obić delikwenta". - W ten właśnie sposób Adolf Nowaczyński stracił oko - mówi Łopuszański.

Gość "Stacji Kultura" opowiada także o największych skandalach w świecie międzywojennej literatury - o "Wiośnie" Tuwima i o kronikach Antoniego Słonimskiego. W audycji mówimy także o tym, jaki "klubowy" order miał otrzymać Kornel Makuszyński i od kogo poeci pożyczali pieniądze na kawę.

***

Piotr Łopuszański "Astoria", "Ziemiańska", Instytut Propagandy Sztuki to były miejsca, w których pisarze chwalili się nowymi tekstami, dyskutowali i ustalali towarzyskie hierarchie  

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Piotr Łopuszański (autor książki "Warszawa literacka w okresie międzywojennym")

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 10.15

kul/jsz

Czytaj także

E-booki vs druk. Czeka nas czytelnicza rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 12:31
Mamy obecnie do czynienia z paradoksem. Z jednej strony badania pokazują, że książek nie czytamy - pomimo licznych kampanii czytelnictwo promujących w 2015 roku aż 63 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki - z drugiej jednak, wzrasta sprzedaż e-booków. Czy księgarze będą zwijać interesy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Kultury Węgierskiej. Co czytają w Budapeszcie?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 12:49
Irena Makarewicz, tłumaczka i propagatorka kultury węgierskiej oraz Gáspár Keresztes, kierownik ds. programowych w Węgierskim Instytucie Kultury, w Czwórce opowiadali między innymi o tym, z czego węgierska literatura słynie.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książki dla dzieci. Determinują wybory najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 14:32
- Samodzielne czytanie buduje poczucie niezależności i pewności siebie. Czytając i identyfikując się z bohaterami dziecko buduje zaufanie wobec siebie - przekonuje w Czwórce Sylwia Stano, współtwórczyni internetowego programu "Książniczki" i propagatorka kampanii społecznej "Czytam sobie! Mogę być, kim chcę!".
rozwiń zwiń