X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Literacka Warszawa. Jak hejtowali poeci w międzywojniu?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 14:10
- Jan Lechoń o Władysławie Broniewskim mówił, że to "taka Konopnicka", Karol Irzykowski napisał paszkwil o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim i ten obraził się na niego śmiertelnie. Tak właśnie polscy pisarze spędzali czas w międzywojniu - opowiada Piotr Łopuszański.
Audio
  • Jak wyglądało życie literackie w przedwojennej Warszawie? (Stacja Kultura/Czwórka)
Tadeusz Boy-Żeleński (po lewej) i Julian Tuwim (po prawej) w kawiarni literackiej
Tadeusz Boy-Żeleński (po lewej) i Julian Tuwim (po prawej) w kawiarni literackiejFoto: PAP/archiwum

Zwyczaje literatów i ich ulubione miejsca w Warszawie gość Czwórki opisał w książce "Warszawa literacka w okresie międzywojennym". - Jak to w życiu bywa, były i przyjaźnie i animozje. A także romanse. Antoni Słonimski odbił na przykład swojemu przyjacielowi Kazimierzowi Wierzyńskiemu narzeczoną - opowiada.

Piotr Łopuszański W okresie międzywojennym poeci i pisarze to było towarzystwo wzajemnej adoracji. Albo niechęci

Okazuje się także, że autorów złych recenzji literaci potrafili wyzwać na pojedynek albo wysyłali do nich "dziarskich chłopców, żeby obić delikwenta". - W ten właśnie sposób Adolf Nowaczyński stracił oko - mówi Łopuszański.

Gość "Stacji Kultura" opowiada także o największych skandalach w świecie międzywojennej literatury - o "Wiośnie" Tuwima i o kronikach Antoniego Słonimskiego. W audycji mówimy także o tym, jaki "klubowy" order miał otrzymać Kornel Makuszyński i od kogo poeci pożyczali pieniądze na kawę.

***

Piotr Łopuszański "Astoria", "Ziemiańska", Instytut Propagandy Sztuki to były miejsca, w których pisarze chwalili się nowymi tekstami, dyskutowali i ustalali towarzyskie hierarchie  

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Piotr Łopuszański (autor książki "Warszawa literacka w okresie międzywojennym")

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 10.15

kul/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

E-booki vs druk. Czeka nas czytelnicza rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 12:31
Mamy obecnie do czynienia z paradoksem. Z jednej strony badania pokazują, że książek nie czytamy - pomimo licznych kampanii czytelnictwo promujących w 2015 roku aż 63 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki - z drugiej jednak, wzrasta sprzedaż e-booków. Czy księgarze będą zwijać interesy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Kultury Węgierskiej. Co czytają w Budapeszcie?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 12:49
Irena Makarewicz, tłumaczka i propagatorka kultury węgierskiej oraz Gáspár Keresztes, kierownik ds. programowych w Węgierskim Instytucie Kultury, w Czwórce opowiadali między innymi o tym, z czego węgierska literatura słynie.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki dla dzieci. Determinują wybory najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 14:32
- Samodzielne czytanie buduje poczucie niezależności i pewności siebie. Czytając i identyfikując się z bohaterami dziecko buduje zaufanie wobec siebie - przekonuje w Czwórce Sylwia Stano, współtwórczyni internetowego programu "Książniczki" i propagatorka kampanii społecznej "Czytam sobie! Mogę być, kim chcę!".
rozwiń zwiń