"W skorupce orzecha". Między thrillerem a tragikomedią

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 13:51
- "W skorupce orzecha" to klasyczna historia zbrodni, spisku, kary i dramatów rodzinnych, opowiedziana jednak w nowatorski sposób - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak podkreślała, książkę tę można określić mianem "współczesnego Hamleta".
Audio
  • O książce "W skorupce orzecha" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Lario Tus

mężczyzna smutek lustro depresja 1200.jpg
"Księga luster". Zagadka zbrodni sprzed 25 lat

- Akcja rozgrywa się w londyńskiej kamienicy w upalne dni. Po kryzysie małżeńskim główna bohaterka wraz ze swoim nowym partnerem planuje zabicie swojego męża i przejęcie owej kamienicy - mówiła Michalska w Czwórce. - W książce występuje jednak także narrator: mimowolny świadek owych wydarzeń, który także - o ile dojdzie do zbrodni - poniesie jej konsekwencje - zdradzała.

"W skorupce orzecha" to po części powieść, dramat, thriller psychologiczny, po części tragikomedia i m.in. dlatego, jak przekonywała Kinga Michalska, jej twórca, brytyjski pisarz Ian McEwan uznawany jest za jednego z najciekawszych współczesnych autorów. - W jego dorobku znajdziemy scenariusze filmowe, zbiory opowiadań, ale także kilkanaście powieści, z czego część wydano w Polsce, m.in. ostatnią "W imię dziecka" - mówiła ekspertka. Co urzeka czytelników na całym świecie w jego twórczości? I dlaczego powieść "W skorupce orzecha" nazwać można "współczesnym Hamletem"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

Fragm. okł. książki Okł. książki

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 23.05.2017

Godzina emisji: 11.40

kd/jsz

Czytaj także

"Morderstwa i woń migdałów". Camilla Läckberg jak Agatha Christie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 13:38
"Morderstwa i woń migdałów" Camilli Läckberg to "książka w książce". - Zawiera minipowieść, trzy nowelki, biografię samej autorki, oraz krótki kurs pisania kryminałów "Szkoła detektywów Camilli" - opowiadała Kinga Michalska, znawczyni i miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki pisane przez kobiety. To nie "babskie czytadła"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 13:00
- Często tak zwaną literaturę kobiecą wrzuca się do jednego worka z książkami dla kucharek. A dzisiaj to, co piszą kobiety jest bardzo różnorodne - mówiła w Czwórce Małgorzata Warda, autorka, która wydaje powieści m.in. w ramach klubu "Kobiety to czytają".      
rozwiń zwiń