Warszawska Jesień. "Muzyka to nie tylko dźwięki"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 16:16
- Moim celem jako nowego dyrektora tego legendarnego festiwalu  jest pokazanie, że muzyka, tak jak teatr, jest o komunikowaniu się, o rzeczywistości - mówi w Czwórce Jerzy Kornowicz, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". 
Audio
  • Warszawska Jesień 2017 - festiwal nastawiony na poszukiwanie (Stacja Kultura/Czwórka)
Spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego, podczas koncertu finałowego Warszawskiej Jesieni 2000
Spektakl na dziedzińcu Zamku Królewskiego, podczas koncertu finałowego Warszawskiej Jesieni 2000Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Jerzy Kornowicz Wchodzę w wydarzenie, które ma swoją historię. To rodzi problem - czy sygnalizować odmienność, czy zachować ciągłość. Myślę, że to nie musi się wykluczać - można pokazać nowe w kontekście

W tym roku Warszawska Jesień odbywa się (15-23 września) już po raz 60, a tematem przewodnim wydarzenia jest "Trans/Awangardy". - Warszawska Jesień odgrywała wielką rolę w życiu inteligenckim lat 50., 60. i 70. XX wieku. To wydarzenie budowało niezależność polskiego myślenia i od zawsze związane jest z ruchem awangardowym - wyjaśnia Jerzy Kornowicz. - Odnosimy się do awangardy rozumianej ściśle, związanej ze szkołami kompozytorskimi XX wieku, oraz symbolicznie, czyli z nastawieniem na nowe, na rozpoznanie - dodaje zaproszony gość.

W Czwórce Jerzy Kornowicz mówi też o tym, dlaczego postawa bardziej radykalna w sztuce i w muzyce to domena ludzi młodych. - Tegoroczna Warszawska Jesień będzie festiwalem zdominowanym przez młodych radykalistów. Taka postawa jest w młodość wpisana. To część procesu poznawania świata - przekonuje dyrektor artystyczny Warszawskiej Jesieni.

Sprawdź też:
eugeniusz rudnik studio eksperymentalne PR PAP 1200x660.jpg
Kakofonia decybeli czy śpiew przyszłości?

Co jest wyrazem tej postawy w festiwaloym programie? Jakie gwiazdy muzyki współczesnej oraz młodej sceny muzycznej pojawią się tym razem na warszawsko-jesiennej scenie? Czy na festiwalu będzie można posłuchać dźwięków w luźniejszej atmosferze? Wreszcie: jak Warszawska Jesień nawiązuje do spuścizny Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia? Tego wszystkiego dowiecie się, słuchając nagrania całej rozmowy ze "Stacji Kultura". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jerzy Kornowicz (kompozytor, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień")

Data emisji: 23.08.2017

Godzina emisji: 11.07

jsz/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nocny manifest muzyczno-dźwiękowy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 15:18
Twórcy muzyki współczesnej chętnie stawiają wyzwania słuchaczom nie tylko samymi dźwiękami, ale także nietypowymi miejscami i porami koncertów. - Na Instalakcjach w warszawskim Nowym Teatrze zaśpiewamy o 4.30 nad ranem. Nasz występ obejmuje jeden utwór: "Stimmung" Karlheinza Stockhausena - mówili Dominice Klimek muzycy z grupy Pro Modern Sextet. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Materna: przy Kilarze idealnie się marzy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 16:27
Z okazji 85. urodzin Wojciecha Kilara Krzysztof Materna reżyseruje niezwykły koncert, który uświetni obchody 152. urodzin Katowic, miasta muzyki UNESCO. - Tak jak w przypadku festiwalu "Solidarity of Arts", ideą tego koncertu jest przedstawienie w otwartej formie wysokiej sztuki, niesłusznie nazywanej "elitarną" - mówi konferansjer, satyryk, aktor i reżyser.
rozwiń zwiń