Narodowe Czytanie. "Budzimy czytelniczego ducha"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 12:50
- To akcja, którą traktujemy w kategoriach święta. Owszem, przygotowanie tego wydarzenia wymaga wielomiesięcznej pracy, ale też daje ogromną przyjemność - o Narodowym Czytaniu opowiada Eliza Dzwonkiewicz z Narodowego Centrum Kultury.
Audio
  • Narodowe Czytanie - o idei przedsięwzięcia i programie tegorocznej edycji (Stacja Kultura/Czwórka)
Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 r. lekturą Pana Tadeusza. W kolejnych latach wspólnie czytano utwory dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa oraz Quo vadis Henryka Sienkiewicza (zdj. ilustracyjne)
Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 r. lekturą Pana Tadeusza. W kolejnych latach wspólnie czytano utwory dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa oraz "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Rasstock

Z roku na rok przybywa imprez towarzyszących temu wydarzeniu. - W akcji biorą udział biblioteki, szkoły, domy kultury z całej Polski. W ubiegłym roku m.in. przyłączyli się do nas żołnierze i czytali, wisząc na drzewie ze spadochronem. Więc chyba nie ma przesady w stwierdzeniu, że Narodowe Czytanie budzi w nas czytelniczego ducha - mówi gość Czwórki. 

Narodowe Czytanie "Wesele" w Czwórce - szczegóły akcji >>>


Czytaj także
wesele teatr polski pap 1200.jpg
Karta dań w "Weselu". Co jedli goście w Bronowicach?

W tym roku akcja odbędzie się 2 września. Tym razem będziemy czytać "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. - Przypominamy klasykę polskiej literatury. Utwory piękne i ważne, ale nie znaczy, że patetyczne czy przesłodzone - wyjaśnia zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury i opowiada o szczegółach programu nadchodzącej edycji. Jak twórczością Wyspiańskiego zainteresować najmłodszych czytelników, czy "Wesele" może być atrakcyjne dla youtuberów i który muzyk w Ogrodzie Saskim w Warszawie wystąpi w roli Pana Młodego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Eliza Dzwonkiewicz (zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 28.08.2017

Godzina emisji: 10.23

kul/mc

Czytaj także

Janusz L. Wiśniewski: fizyk też może być poetą

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 15:32
- Reprezentuję nauki ścisłe, które z literaturą pozornie nie mają wiele wpólnego. To jednak nieprawda. Ludzie myślący logicznie też są romantykami - przekonywał w Czwórce pisarz, z którym Michał Piwowarek rozmawiał o najnowszym tomie opowiadań "Eksplozje".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki pisane przez kobiety. To nie "babskie czytadła"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 13:00
- Często tak zwaną literaturę kobiecą wrzuca się do jednego worka z książkami dla kucharek. A dzisiaj to, co piszą kobiety jest bardzo różnorodne - mówiła w Czwórce Małgorzata Warda, autorka, która wydaje powieści m.in. w ramach klubu "Kobiety to czytają".      
rozwiń zwiń