Brudne powietrze. Jak czyszczą je artyści?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 13:36
W centrum Kielc na Placu Artystów już 14 września stanie niezwykła instalacja autorstwa Jakuba Bąkowskiego. - "Zjadacz kurzu" to projekt, który przesuwa się z obszarów sztuki konceptualnej w stronę edukacji ekologicznej - mówi w Czwórce artysta.
Audio
  • Jakub Bąkowski o instalacji "Zjadacz kurzu" (Stacja Kultura/Czwórka)
Maski antysmogowe będą koniecznością także w polskich miastach. Zdjęcie ilustracyjne.
Maski antysmogowe będą koniecznością także w polskich miastach. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: RossHelen/Shutterstock.com

Jakub Bąkowski Mój "Zjadacz kurzu" może wychwycić z powietrza pyły zawieszone PM10 i PM2.5, które w dużej mierze odpowiadają za rakotwórczość smogu

- Pomysł na stworzenie tej rzeźby pojawił się w mojej głowie już parę lat temu, a niedawno rozgorzała dyskusja na temat jakości powietrza w Polsce wpłynęła na decyzję, że warto to zrobić - opowiada Jakub Bąkowski i tłumaczy, dlaczego wybrał Kielce na miejsce ekspozycji swojej pracy. - To miasto jest naturalnym siedliskiem dla "Zjadacza kurzu", czyli wielkiego filtra powietrza - wyjaśnia artysta. - W okolicach Kielc bardzo dawno temu istniał tak zwany Staropolski Okręg Przemysłowy, którego rozwój doprowadził do powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego - dodaje zaproszony gość.

W rozmowie z Kasią Dydo Jakub Bąkowski zdradza też, jak powstaje "Zjadacz kurzu" oraz opowiada o zasadach jego działania. - To jest maszyna, która ma ok. 5 metrów wysokości, a zbudowana jest podobne jak urządzenia, służące do odpylania powietrza, które często widuje się na Śląsku. Te maszyny wydzielają z powietrza szkodliwy pył zawieszony - opisuje artysta.

Sprawdź też:
chłopak zieleń 1200x660.jpg
Land art, czyli artystyczne działania z roślinami

Jak wspomniane urządzenia Jakub Bąkowski zmienił w rzeźbę, jak "Zjadacz kurzu" będzie zasilany i ile takich instalacji trzeba by umieścić, aby w Kielcach poprawić jakość powietrza - więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jakub Bąkowski (artysta)

Data emisji: 5.09.2017

Godzina emisji: 10.14

jsz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anatomia smogu. Co wisi w powietrzu, którym oddychamy?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 13:16
- Nie ma w Polsce czystych miast i wsi – są tylko te nieprzebadane. Sytuacja w naszym kraju jest dramatyczna - mówił marek Józefiak, prawnik i ekolog. Trwający w Polsce kryzys smogowy doprowadził między innymi do zawieszenia zajęć w szkołach w Rybniku na Górnym Śląsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilhelm Sasnal: brak reguł jest odświeżający

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 15:00
- Nie ma kwoty, za którą na pewno nie sprzedałbym swoich prac, bo uważałbym, że jest ona nieprzyzwoita. Przyjmę wszystko, co jest przewartościowaniem - mówi Wilhelm Sasnal.
rozwiń zwiń