X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Anatomia smogu. Co wisi w powietrzu, którym oddychamy?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 13:16
- Nie ma w Polsce czystych miast i wsi – są tylko te nieprzebadane. Sytuacja w naszym kraju jest dramatyczna - mówił marek Józefiak, prawnik i ekolog. Trwający w Polsce kryzys smogowy doprowadził między innymi do zawieszenia zajęć w szkołach w Rybniku na Górnym Śląsku.
Czy polskie miasta wygrają ze smogiem i kiedy za walkę z nim zabierzemy się na poważnie? (zdjęcie ilustracyjne)
Czy polskie miasta wygrają ze smogiem i kiedy za walkę z nim zabierzemy się na poważnie? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Marek Józefiak Jeśli chodzi o rakotwórczy benzoapiren, znamy jedno miast w Polsce – Słupsk - w którym norma tego związku nie jest przekroczona. W skali kraju przekroczenia są średnio pięciokrotne, a np. w Rabce Zdroju przekroczenie jest ośmiokrotne

Z powodu smogu w Krakowie wprowadzono darmowe przejazdy komunikacją miejską, a w Warszawie ogłoszono alarm i zachęcano do pozostania w domu. W wielu miejscowościach w Polsce norma czystości powietrza została przekroczona o ponad tysiąc procent. Tymczasem jak tłumaczył Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego, skale stosowane w Polsce są inne, bardziej łagodne, niż np. te francuskie. - To, co u nas jest "umiarkowane", w Paryżu stanowiłoby podstawę do wszczęcia działań - mówił ekspert.

Goście Katarzyny Kornet tłumaczyli także, jakie konsekwencje może mieć dla Polaków długotrwały kontakt ze smogiem. - Przewlekły kaszel, choroby układy oddechowego - w dużej mierze w Polsce powoduje je zanieczyszczenie powietrza - ostrzegał lekarz immunolog i pediatra Wojciech Feleszko. - Nie będziemy bezpieczni, dopóki nie wyjedziemy, albo dopóki nie zostaną podjęte środki na poziomie rządowym, by tym zanieczyszczeniom zapobiegać - dodał.

Jakie jeszcze długofalowe konsekwencje dla naszego zdrowia ma zła jakość powietrza? Jakie żniwa zbiera smog i jak Europa broni się przed nim? O tym eksperci Czwórki dyskutowali w studiu. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

Wojciech Feleszko W latach 50. sławny londyński smog zebrał śmiertelne żniwo. Miasto to wykonało gigantyczną pracę i dziś jest tam czysto. Możemy korzystać z tych doświadczeń

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: Wojciech Feleszko (lekarz pediatra, immunolog, Warszawski Uniwersytet Medyczny), Jakub Jędrak (Polski Alarm Smogowy), Marek Józefiak (prawnik, ekolog, Polska Zielona Sieć)

Data emisji: 13.01.2016

Godzina emisji: 15.10

kd/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Smog - nierozwiązany problem polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 16:30
Słowo smog pochodzi od połączenia angielskich określeń smoke (dym) i fog (mgła). Największe problemy ze smogiem w Polsce mają Kraków i Śląsk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka ze smogiem. Czym tak naprawdę oddychamy?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 14:11
W dziesiątce miast z najgorszą jakością powietrza w Unii Europejskiej aż siedem leży w Polsce, w pierwszej pięćdziesiątce - aż trzydzieści trzy. - Polacy nawet nie mają świadomości, co znajduje się w powietrzu, którym oddychają, bo nikt ich o tym nie informuje - przekonywała Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie motoryzacja przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 18:40
Samochody autonomiczne, czyli bez kierowców, auta sterowane komputerami, współdzielone przez innych użytkowników dróg - wszystko wskazuje, że czeka nas motoryzacyjna rewolucja.
rozwiń zwiń