"Ptaki śpiewają w Kigali" czy "Kingsman" - na co iść do kina?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 15:27
Historia ludobójstwa w Rwandzie, brytyjscy szpiedzy nowej generacji i "filmowy koszmar wegetarian" - na ekrany kin wchodzą obrazy, spośród których każdy wybierze coś dla siebie.
Audio
  • O filmach "Ptaki śpiewają w Kigali", "Kingsman" i "Mięso" opowiada Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com/Public domain

Film Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze "Ptaki śpiewają w Kigali" to historia ludobójstwa w Rwandzie, które miało miejsce w 1994 roku. - Wówczas w ciągu stu dni zamordowano milion osób - mówił Łukasz Muszyński. - Scenariusz "Ptaków" napisali wspólnie, a po śmierci Krzysztofa Krauze Joanna Kos-Krauze na plan zdjęciowy weszła już sama. W tym filmie odczuwalne jest więc poczucie straty i pytanie, jak sobie z nią radzić - tłumaczył. W rolach głównych zobaczymy m.in. Jowitę Budnik. - To kino artystyczne, bardzo wyciszone. Cisza jest tu najważniejsza - podkreślał gość Czwórki.

W programie omawialiśmy także filmy "Kingsman: złoty krąg", czyli opartą na komiksach historię o brytyjskich szpiegach nowej generacji, a także "Mięso", obraz debiutującej francuskiej reżyser Julii Ducournau, który - jak przekonywał goszczący w studiu krytyk - "wciąż nie jest czystym horrorem". W programie rozmawialiśmy także o wydarzeniach związanych z festiwalem filmowym w Gdyni.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 11.14

kd/kk


Czytaj także

"Kong", "Captain Fantastic", "Zło we mnie" - na co warto iść do kina?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 15:00
W ten weekend fani kina akcji z pewnością nie będą zawiedzeni. W kinach gigantyczny, 30-metrowy goryl w filmie "Kong. Wyspa czaszki", a poza tym "Captain Fantastic" z nominowanym do Oskara Viggo Mortensenem i horror "Zło we mnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. "Spotkanie mistrzów z debiutantami"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 14:20
Przed nami 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Za sukces pracy naszych jurorów uznaję moment, kiedy laureat konkursu na krótki metraż powraca do nas z fabułą. I tak np. jest w przypadku Pawła Maślony - mówi rzeczniczka prasowa festiwalu Anna Wróblewska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Domalewski mówi o ukrytych napięciach

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 14:03
- "Cicha noc" to kameralna historia o zwykłych ludziach, między którymi panuje nieoczywiste napięcie - mówi młody reżyser o swoim pełnometrażowym debiucie, który w tym roku wystartuje w głównym konkursie 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń