Ule jako dzieła sztuki. Pomogą ratować pszczoły?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 13:33
Pszczele domki mogą przypominać prawdziwie designerskie obiekty. Udowadnia to Małgorzata Czekajło, której ule - małe dzieła sztuki - mają m.in. zachęcać mieszkańców miast do zakładania własnych pasiek.  
Audio
  • O swoim projekcie "Ul dla początkujących" opowiada Małgorzata Czekajło (Stacja Kultura/Czwórka)
pszczoły
pszczoły Foto: Shutterstock.com/Hennie Briedenhann

pszczoła pszczoły kwiat 1200.jpg
Wymieranie pszczół. Czy bez nich czeka nas zagłada?

Projekt "Ul dla początkujących" Czekajło ma stwarzać szanse przezwyciężenia obecnego kryzysu pszczelarskiego, który zagraża przyszłości ludzkości. - To była bardzo relaksująca praca, podczas której człowiek pachnie dymem i woskiem pszczelim. A związki eteryczne, które uwalniają się w pszczelim środowisku są lecznicze, pomagają astmatykom - opowiadała o swojej pracy Małgorzata Czekajło. Jak wspominała, przygotowując swój projekt, odbył praktyki pszczelarskie. - Obserwując pracę pszczelarzy zadałam sobie pytanie, czy metody stosowane dziś w hodowli pszczół wykorzystują w pełni potencjał pszczelego roju - tłumaczyła w rozmowie z Aleksandrą Opalą.


free pszczoła 1200.jpg
"Bee Friendly". Dzika łąka dla pszczół w sercu miasta

Czym wyróżniają się jej ule, dlaczego składają się z dwóch części? Czego każdy z nas może nauczyć się od pszczół? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 1.11.2017

Godzina emisji: 11.40

kd/ac

Czytaj także

Jaki byłby świat bez pszczół? Wyjątkowa wystawa

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 14:55
W Zamku Cieszyn trwa wyjątkowa wystawa "Let's bee friends", czyli "Zaprzyjaźnij się z pszczołami". Czwórka odwiedziła to miejsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymieranie pszczół. Czy bez nich czeka nas zagłada?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 17:46
- Dwie trzecie głównych produktów, którymi żywi się ludzkość, pochodzi od zapylaczy, czyli w dużej mierze pszczół - tłumaczył Robert Chrzanowski ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Zajączkowska i jej poezja pełna wiatru

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 13:36
- Wszystkie dziedziny nauki się dopełniają, a wiedza pomaga mi opisać zarówno radość życia, jak i ból istnienia. Jeszcze nie wszystkiego dotknęłam, wciąż szukam sposobów opisu emocji, wciąż jeszcze mylę drogi - mówiła Urszula Zajączkowska.
rozwiń zwiń