Zadie Smith "Swing time" - roztańczona powieść o przyjaźni i pasji

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 14:13
Piąta książka Zadie Smith pt. "Swing time" to historia niezwykłej przyjaźni, która, jak się okazało, potrafi przetrwać próbę czasu, ale także opowieść o pasji, jaką jest taniec i poszukiwaniu swojego miejsca we współczesnym świecie.
Audio
  • O książce Zadie Smith "Swing time" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Mirko Macari

kobieta retro noir blondynka 1200.jpg
"Czarnooka blondynka" - klasyczna intryga w stylu noir

- Nastoletnia główna bohaterka, wychowująca się w latach 80. na przedmieściach Londynu, chodzi do szkoły tańca, i tam przyjaźni się z inną uczennicą, Tracey. Relacja dziewcząt oparta jest jednak na rywalizacji - opowiadała Kinga Michalska. Po latach, w czasach współczesnych, okazuje się, jak potoczyły się ich drogi. - Tracey spełniła swoje marzenie i tańczy, ale ma problemy w życiu osobistym. Główna bohaterka zaś wkroczyła do świata blichtru jako asystentka gwiazdy pop i wjeżdża do Afryki, by budować tam kolejną szkołę dla dziewcząt. Ta podróż okazuje się być także podróżą wgłąb siebie - opowiadała Michalska.


plaża książka wakacje 1200.jpg
"Pocztówki z Grecji". Powieść jak przewodnik po słonecznych plażach

Ta książka, jak przekonywała rozmówczyni Kasi Dydo, zawiera elementy biograficzne Zadie Smith. Pisarka, znana m.in. ze swojej debiutanckiej powieści "Białe zęby", także związana była z muzyką. Marzyła o karierze tanecznej, występowała także m.in. jako wokalistka jazzowa. Jak muzyczne wątki w jej życiu przekładają się na życie bohaterki "Swing time"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 14.11.2017

Godzina emisji: 11.40

kd/ac


Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ubuntu". Między reportażem a powieścią przygodową

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 15:57
"Ubuntu" to motocyklowa odyseja samotnej kobiety przez Afrykę. - Heather Ellis, wybrała się do Afryki samotnie, jako biała kobieta. Przejechała 19 krajów. To świadczyło o odwadze, graniczącej z ryzykanctwem - tłumaczyła Kinga Michalska
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pazur sprawiedliwości" - historia kryminalna z papugą w tle

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 14:52
Leoni Swann specjalizuje się w kryminałach komediowo-filozoficznych, których bohaterami są zwierzęta. Po książkach "Sprawiedliwość owiec", "Triumf owiec" i "Krocząc w ciemnościach" przyszła kolej na "Pazur sprawiedliwości".
rozwiń zwiń