Kultowe miejsca z filmów istnieją naprawdę - jak wyglądają?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 14:58
Nowojorska sieć jubilerska Tiffany otworzyła przy Piątej Alei na Manhattanie restaurację - fani filmu z Audrey Hepburn będą mogą zjeść tam śniadanie. Do niedawna można było także zrobić zakupy w słynnym Sezamie z filmu "Przepraszam, czy tu biją?".
Audio
  • Kultowe miejsca znane z filmów - co znajduje się tam dzisiaj? (Stacja Kultura/Czwórka)
Tabliczka adresowa z filmowym adresem na budynku przy ul. Grzegorzewskiej 3
Tabliczka adresowa z "filmowym" adresem na budynku przy ul. Grzegorzewskiej 3Foto: Lukasz2 / Wikimedia Commons / BY-SA 3.0

Wystrój wnętrza słynnej restauracji ze "Śniadania u Tiffany’ego", w tym także detale oraz krzesła i naczynia utrzymane są w charakterystycznym dla marki kolorze. - Goście tego miejsca na żywo poczuć się mogą jak bohaterowie filmu – opowiadał Bartłomiej Wancerz, przewodnik miejski po Warszawie. W Polsce też wciąż znaleźć można miejsca bardzo filmowe, m.in. słynny blok z "Alternatyw 4", w którym do dziś mieszkają warszawiacy. - Blok znajduje się przy zupełnie innej ulicy, Grzegorzewskiej 3, choć na Ursynowie rzeczywiście także ulica Alternatywy istnieje - opowiadał ekspert.

Niektóre z miejsc pokazanych w filmach powstały dopiero po ich kinowym sukcesie, inne obecne były na mapie już wcześniej. Czwórka odwiedziła także m.in. miejsce pod pawilonem Emilia na warszawskim Powiślu, w którym oczekiwało się w kolejce w filmie "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" - tam znajduje się teraz apartamentowiec. Sprawdziliśmy też, jak wyglądało wnętrze nie istniejącego już Sezamu z filmu "Przepraszam, czy tu biją". Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału, przygotowanego przez Weronikę Puszkar.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 17.11.2017

Godzina emisji: 11.15


kd/ac

Czytaj także

Seanse "za dyszkę"? Jesienią wybieramy się do kina

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 19:31
Statystyki mówią, że Polacy coraz chętniej chodzą do kina, a 2016 rok był pod tym względem rekordowy - sprzedały się aż 52 miliony biletów. - Coraz wyższy jest poziom polskich filmów, a to zasługa publiczności. Im więcej do kina chodzimy, tym więcej mamy dobrych produkcji - przekonuje Sylwia Burska, koordynatorka projektu "Kultura Dostępna w Kinach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ptaki śpiewają w Kigali" czy "Kingsman" - na co iść do kina?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 15:27
Historia ludobójstwa w Rwandzie, brytyjscy szpiedzy nowej generacji i "filmowy koszmar wegetarian" - na ekrany kin wchodzą obrazy, spośród których każdy wybierze coś dla siebie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe. W kinach już czuć Święta!

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 13:30
W tym tygodniu do kin wchodzą m.in. "Suburbicon", "Beksińscy. Album wideofoniczny", a także "Listy do M. 3", czyli kolejna odsłona polskiej komedii bożonarodzeniowej.
rozwiń zwiń