Filmy krótkometrażowe. 30 minut, które warto zobaczyć w kinie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 13:48
Już w 26 stycznia w wybranych kinach na terenie całej Polski będzie można oglądać najnowsze produkcje twórców krótkiego metrażu. Wszystko za sprawą przeglądu "Najlepsze polskie 30'", który promuje najważniejsze polskie filmy krótkometrażowe.
Audio
  • Aktorzy Malwina Buss i Piotr Polak o filmie "Najpiękniejsze fajerwerki ever" i kinie krótkometrażowym (Stacja Kultura/Czwórka)
Kadr z filmu Najlepsze fajerwerki ever w reż. Aleksandry Terpińskiej
Kadr z filmu "Najlepsze fajerwerki ever" w reż. Aleksandry TerpińskiejFoto: mat. pras./facebook.com/pg/najfajerwerki

W repertuarze kin nie zabraknie "Najpiękniejszych fajerwerków ever" w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. Film opowiada o losie przyjaciół, którzy niespodziewanie znajdą się w sytuacji, która zmusi ich do modyfikacji życiowych planów. W ramach ogólnopolskich projekcji filmowych pokazane zostaną filmy mierzące się z trudną dla widza tematyką. Czy trzydzieści minut wystarczy, żeby pokazać w kinie ciekawą historię?

Odtwórca jednej z ról w filmie Piotr Polak opowiadał, że praca przy krótkim metrażu nie przypomina tej, z planu pełnometrażowej produkcji. - Praca nad kinem krótkometrażowym to ekspresowa przygoda. Często jest to szukanie sposobu, żeby pokazać coś dobrze - wyjaśniał.

Aktorka Malwina Buss dodała, że jest to kino, wyjątkowe, ponieważ ludzie, którzy przy nim pracują angażują się w projekt niezależnie od środków, jakie posiadają na jego realizację. - Krótkie metraże powstają z pasji. Ludzie, którzy współpracują przy takim projekcie mają poczucie, że robią coś wyjątkowego - mówiła w rozmowie z Katarzyną Dydo.

Czy filmy krótkometażowe są niedoceniane przez polskiego widza? Kim są bohaterowie filmu Aleksandry Terpińskiej i czy rzeczywiście ich zachowania są dokładnym odbiciem pokolenia Y? Czym grozi utrata wolności i czy w zderzeniu w niebezpieczeństwem jesteśmy w stanie porzucić wyznawane wartości? M.in. na te tematy rozmawialiśmy z gośćmi Czwórki, aktorami Malwiną Buss i Piotrem Polakiem. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Malwina Bus i Piotr Polak (aktorzy krótkometrażowego filmu pt. "Najpiękniejsze fajerwerki ever")

Data emisji: 8.01.2018

Godzina emisji: 11.15

ac/kd

Czytaj także

Maciej Musiałowski: mamy do czynienia z czymś ważnym

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 16:30
- Po przeczytaniu scenariusza byliśmy przekonani, że mamy do czynienia z czymś wielkim. Nie chodziło o to, że ktoś ma zagrać więcej, lub mniej. Chodziło o wspólną sprawę, jaką jest kino - mówił Maciej Musiałowski odtwórca głównej roli w filmie "Soyer".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: "Najlepszy", "Liga Sprawiedliwości", "Tunel"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 16:00
W ten weekend na ekranach kin pojawi się 8 nowych tytułów - w tym polska produkcja z hollywoodzkim bohaterem, koreański film katastroficzny i superbohaterowie ze stajni DC Comics.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Gąssowski: w filmie, jak w sporcie, gram do końca

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 13:40
Kompozytor wielokrotnie nagradzanej muzyki do filmów Andrzeja Jakimowskiego debiutuje krótkim metrażem "Baraż". - W Szkole Wajdy uczono mnie, żeby robić filmy o tym, co się zna. Przez 5 lat byłem trenerem piłki nożnej i na boisku spędziłem mnóstwo godzin. Postanowiłem o tym opowiedzieć - opowiada Tomasz Gąssowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Eksterminator", czy "Gra o wszystko"? Na co iść do kina?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 15:02
To będzie udany weekend dla fanów polskich produkcji filmowych. Na ekrany kin wchodzi bowiem m.in. komedia "Gotowi na wszystko. Eksterminator", w reżyserii Michała Rogalskiego.
rozwiń zwiń