O rosyjskiej współczesności na spotkaniach w klubie ROSczytani

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 15:15
ROSczytani to nowy, otwarty klub literacki skierowany do entuzjastów czytania. Czytelnicy mają szansę spotkać się w niezobowiązującej atmosferze, by wspólnie z autorami dyskutować wokół ich przekładanych na język polski książek.
Audio
  • Co fascynuje nas w rosyjskiej literaturze? Paulina Wilk o ROSczytanych (Stacja kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

książka dziewczyna 1200.jpg
Dziewczyny lubią się zabawić. Tym razem w książce Adrianny Michalskiej i Izabeli Szolc

Jak opowiadała w Czwórce Paulina Wilk z "Kultura nie boli" klub powstał z potrzeby stworzenia dla czytelników przestrzeni, w której mieliby możliwość zetknięcia się zarówno ze współczesną rosyjską literaturą, jak i jej twórcami. - Na spotkania z twórcami literatury rosyjskiej zawsze przychodzą tłumy. Zauważyliśmy, że między polskimi czytelnikami, a twórcami literatury nawiązywała się wyjątkowa i bliska relacja - wyjaśniała.

Literatura z kraju Puszkina jest platformą do opowiadania o rosyjskiej codzienności. Z jednej strony ilustruje to, co Rosjan dręczy, z drugiej, pokazuje jak potrafią ocalić w sobie romantyzm, miłość i bliskość Paulina Wilk

- To, co najbardziej fascynuje Polaków w literaturze rosyjskiej to tzw. "rosyjska dusza", czyli coś niezwykle poruszającego. Niezależnie od tego, czy jest to delikatne wyciąganie z ludzi historii w stylu białoruskiej pisarski Swietłany Aleksijewicz, czy znakomite kryminały Borisa Akunina - opowiadała. 

Jak literatura portretuje współczesną Rosję? Jakie opowieści i gatunki wschodnich sąsiadów robią dziś furorę wśród polskich czytelników? Jakich autorów będziemy mogli spotkać na spotkaniach klubu ROSczytani. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Paulina Wilk (z fundacji Kultura nie boli)

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 10.15


Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdzie niebo mieni się czerwienią". Powieść przepełniona magią

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 15:36
- Lisa Lueddecke jest dowodem na to, że prowadząc blogi i portale książkowe można dojść do wniosku, że pisanie książek to zajęcie na tyle inspirujące, żeby zająć się tym samemu - mówiła w Czwórce Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyny lubią się zabawić. Tym razem w książce Adrianny Michalskiej i Izabeli Szolc

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 12:10
- Nasze bohaterki - jak na nastolatki przystało - szukają wielkiej miłości i chciałyby być jak Madonna. Mają hopla na jej punkcie, tak jak i my miałyśmy w dzieciństwie - opowiadają Adrianna Michalska i Izabela Szolc autorki książki "Dziewczyny chcą się zabawić". 
rozwiń zwiń