"Rok protestu. 1968 w kinie europejskim". O rewolucji, która rozpalała umysły

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 14:35
Rusza pierwszy dzień przeglądu "Rok protestu. 1968 w kinie europejskim". Przez trzy tygodnie widzowie będą mogli oglądać filmy opowiadające o problemach i sytuacji społecznej młodych ludzi żyjących u końca lat sześćdziesiątych.
Audio
  • Głos wolności młodzieży '68 w kinematografii (Stacja kultura/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/kalhh

Dwanaście filmów z sześciu krajów ilustruje postulaty studentów protestujących we Francji, Włoszech i RFN różniły się od oczekiwań młodzieży z Polski czy Czechosłowacji. Różniła ich polityka. Rebelianci z Europy Zachodniej fascynowali się komunizmem, a buntujący się obywatele Europy Środkowo-Wschodniej go potępiali. - Z jednej i drugiej strony widzimy młodych, zaangażowanych ludzi, którzy chcą zerwać z konwencjami, którzy buntują się przeciwko pokoleniu rodziców. Chcą być samodzielni i przede wszystkim samodzielnie myśleć. To ludzie, którzy mówią "nie" zastanemu porządkowi społecznemu - mówiła Małgorzata Saryusz-Wolska z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

- Spoglądając na tamten okres przez pryzmat współczesnych filmów możemy zauważyć, że są one niezwykle nostalgiczne i sentymentalne. Jakby współcześni twórcy kina tęsknili za zaangażowaną młodzieżą z lat 60. - opowiadała w rozmowie z Dominiką Klimek.

Kim są bohaterowie filmów, które będziemy mogli zobaczyć w ramach przeglądu? Dlaczego powinniśmy wracać do historii z lat 60. i jaką lekcję tamte wydarzenia niosą współczesnemu widzowi? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Gość: Małgorzata Saryusz-Wolska z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 11.45

ac/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Kasia Dydo kino

Czytaj także

"Syn Królowej Śniegu". Oleista historia bez efektów specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 16:00
- W filmie mamy odniesienia do baśni Andersena, ale na pewno nie jest to bajka dla dzieci - podkreślają aktorzy Robert Czebotar i Rafał Fudalej. "Syn Królowej Śniegu" w reżyserii Roberta Wichrowskiego wejdzie na ekrany kin 19 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Dębska: chciałam zrobić piękny film środka

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 13:00
2 lutego na ekrany kin wejdzie "Plan B". W najnowszym filmie Kingi Dębskiej zobaczymy plejadę gwiazd oraz Kotleta, który skradł serce Marcina Dorocińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach. Jaka jest Amy Schumer?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 16:30
- Amy Schumer głośno mówi to, o czym inni milczą. Jest błyskotliwa, ma świetne poczucie humoru i swoje miejsce na liście 100. najbardziej wpływowych kobiet magazynu "Time" - mówi Judyta Kokoszkiewicz o autorce i bohaterce "Dziewczyny z tatuażem na lędźwiach".
rozwiń zwiń