"Wiersze Haliny Poświatowskiej to kobiecość i wielka potrzeba miłości"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 12:03
W środę 9 maja 2018 roku Halina Poświatowska świętowałaby swoje 83. urodziny. Przedwcześnie zmarła poetka zostawiła po sobie nie tylko wiersze. Jej twórczość to także zbióry opowiadań, proza oraz listy. 
Audio
  • Małgorzata Bańka o tym, jak poezja zmienia swoją treść w ciemności (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/ColiN00B

- Tematem wierszy Poświatowskiej jest miłość. Myślę, że to właśnie dlatego zainteresowałam się jej poezją. Z tych tekstów można się pięknie o niej uczyć. Tego, że nie zawsze jest kolorowa i zakochana. Czasami jest cierpiąca, cierpliwa. W jej wierszach odkryłam wszystkie jej oblicza - mówiła pomysłodawczyni wydarzenia "Poświata w ciemności" Małgorzata Bańka.

- Poetkę odkryłam kiedy mieszkałam w Paryżu, za sprawą tłumaczki Izabelle Macor. Pewnego dnia na zajęciach, w których uczestniczyłam jako jedyna Polka ogłosiła, że zajmiemy się poezją Haliny Poświatowskiej. Po raz pierwszy przeczytałam je więc po francusku. Nie musiałam do tego dojrzeć. To się stało samoistnie. Przerobiłam je wszystkie, a potem usiadłam do fortepianu - opowiadała.

Dlaczego teksty Haliny Poświatowskiej są trudne w reinterpretacji? Czy to prawda, że przestaliśmy czytać wiersze? Jak można odkryć w sobie talent do tworzenia poezji? Na czym polega performance w ciemności i w jaki sposób ciemność podkreśla charakter wierszy autorki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Małgorzata Bańka (reżyserka, kompozytorka, pomysłodawczyni performace'u "Poświata w ciemności")

Data emisji: 8.05.2018

Godzina emisji: 10.07

ac/kd

Czytaj także

Janusz Radek. Z kim romansuje od lat?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 08:00
- Z Haliną kochamy się od lat. Często do niej zaglądam, dotykam, flirtuję. Z tych naszych spotkań powstała płyta "Kim Ty jesteś dla mnie" - opowiada Janusz Radek, który z okazji 82. rocznicy urodzin Haliny Poświatowskiej wydał album z interpretacjami jej poezji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bovska: jesteśmy przywiązani do brzmienia naszych utworów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 11:40
Znana m.in. z Czwórki Bovska swoją ostatnią płytę "Kaktus" nagrała w 2016 roku. Album bardzo szybko pokrył się złotem, a klipy do jej utworów cieszą się milionowymi odsłonami. Niebawem rusza w kolejną trasę koncertową zatytułowaną "Reset".
rozwiń zwiń