"House viewing". Ile możemy zrobić dla swojego miasta?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 15:00
- Niedawno w norweskim systemie budownictwa zaszło wiele zmian. System mocno się komercjalizuje i tak jak w Polsce buduje się dużo, szybko i tanio. Społeczeństwo norweskie zaczęło buntować się przed tak szybkimi zmianami urbanistycznymi - opowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
Audio
  • Dominika Klimek o najciekawszych wystawach w galeriach w Europie (Stacja Kultura/Czwórka)
Oslo, Norwegia
Oslo, NorwegiaFoto: pixabay/AlexvonGutthenbach-Lindau

ferrari 1200.jpg
Galerie dookoła Europy: toster zemsty i auto z bogatym wnętrzem

Wystawa "House viewing" w Nasjonalmuseet w Oslo, która porusza bardzo ważne społecznie tematy. - Rząd i władze lokalne miały przez lata bardzo ważną rolę w planowaniu budownictwa. To się zmieniło. W ciągu ostatnich kilkunastu lat pojawiło się wiele nowych budynków. Na wystawie chcieliśmy zastanowić się nad jakością tych projektów - mówiła Nina Barr dyrektor Wydziału Architektury Nasjonalmuseet.

Żeby przybliżyć problem na wystawie wykorzystano różne środki, dzięki którym odwiedzający mógł przekonać się jak przez lata zmieniało się w Norwegii postrzeganie przestrzeni mieszkalnej. Są to modele mieszkań, zdjęcia, plany, rozmowy z architektami i urbanistami. Dlaczego rynek nieruchomości w Norwegii staje się coraz bardziej zbliżony do polskiego? Dlaczego tanie budownictwo jest zagrożeniem i jaką rolę w tej materii pełni sztuka i dyskusja społeczna? O tym w nagraniu audycji.

W audycji zajrzeliśmy także do Yamatane Museum of Art, które zaprasza na wystawę "Sakura, Sakura, Sakura" z najbardziej charakterystycznym dla Japonii akcentem w tle, na głośną wystawę "INVERSIONS" w kijowskiej galerii TSEKH oraz słynącego z aktów Muzeum Nowej Sztuki w estońskim Pernu, którego najnowsza wystawa inspirowana była recyklingiem. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dominika Klimek (dziennikarka)

Data emisji: 18.04.2018

Godzina emisji: 10.15


Czytaj także

"Bagaż osobisty". Wystawa o bólu, strachu i ucieczce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 14:10
W 50. rocznicę Marca '68 Dom Spotkań z Historią prezentuje wystawę "Bagaż osobisty. Po Marcu". - To opowieść o grupie dwudziestolatków, którzy na skutek antysemickiej nagonki zostali pozbawieni ojczyzny - mówi autorka wystawy Agata Tuszyńska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski design doceniony w Mediolanie. Wystawa w ramach "Salone del Mobile"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 10:10
"POLISH DESIGN. Tomorrow is today" to kolejna odsłona polskiego designu na targach w Mediolanie. O tegorocznej imprezie opowiedziała kuratorka polskiego stoiska Dorota Koziara.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Andy Warhol i inne okładki płytowe". Wystawa kolekcji Piotra Metza

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 09:34
Jednym z mniej znanych epizodów twórczości Andy Warhola było projektowanie okładek płytowych. Łącznie przypisuje mu się od 70 do ponad 100 projektów, w tym tak słynne, jak debiut "Velvet Underground" z legendarnym bananem i podpisem Warhola, czy okładkę "Sticky Fingers" The Rolling Stones.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O rosyjskiej współczesności na spotkaniach w klubie ROSczytani

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 15:15
ROSczytani to nowy, otwarty klub literacki skierowany do entuzjastów czytania. Czytelnicy mają szansę spotkać się w niezobowiązującej atmosferze, by wspólnie z autorami dyskutować wokół ich przekładanych na język polski książek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: psychodelia lat 60. i Gjon Mili

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:30
- W Filadelfii oglądać można wystawę "Design in Revolution: A 1960s Odyssey", a na niej kolekcję psychodelicznych plakatów płytowych oraz prace związane z futurystycznymi wizjami życia w kosmosie - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń