Galerie dookoła świata: optymistyczny krajobraz z kropek i eksponaty, do których chcesz się przytulić

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 12:15
Podróż po światowych galeriach sztuki rozpoczniemy od Tel Avivu i galerii Zemack. 
Audio
  • Kair, Los Angeles czy Szwecja? Dominika Klimek o wystawach dookoła świata (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/espeis

wystawa sztuka galeria instalacja 1200.jpg
Galerie dookoła świata: Putti Gallery, Pinchuk Pize, 21. Sydney Biennale

W Zemack Contemporary Art będzie można oglądać prace Lee Yanor - młodej artystki specjalizującej się w audioinstalacjach. Jej najnowsza wystawa "And now" to połączenie instalacji, performance i sztuk audiowizualnych. - To sztuka, która angażuje widza. Niejednokrotnie w trakcie swoich wystaw włączała go w część widowiska artystycznego, Tym razem będziemy mogli zobaczyć zdjęcia, które dzięki światłoczułym emulsjom zamiast na papier zostały przeniesione na materiał. To swoisty hołd dla historii fotografii - opowiadała Dominika Klimek. 

Będąc w Zagrzebiu koniecznie powinniśmy sprawdzić jak wygląda sztuka naiwna. Mówiła o niej Svjetlana Sumpor, kuratorka wystawy. - Sztukę naiwną tworzyli ludzie, którzy nigdy nie zdobyli artystycznego wykształcenia. Dzięki swojej pracy osiągnęli bardzo wysoki poziom i unikatowy styl. Ivan Rabuzin jest znany z tworzenia wyidealizowanych, optymistycznych krajobrazów. Wszystko na jego płótnie skomponowane jest z kółek i kropek, ponieważ artysta wierzy, że koło ma idealny kształt - wyjaśniała.

O czym opowiada wystawa "Miękkie światy"? Co przedstawiają mini-rzeźby w kairskiej galerii Zamalek? W jaki sposób szwedzcy artyści łączą za pomocą sztuki Sztokholm i Malmo? W jaką podróż zabiera nas wystawa w muzeum J. Paula Getty'egoM.in. o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dominika Klimek (dziennikarka)

Data emisji: 9.05.2018

Godzina emisji: 10.15

ac/pj

Czytaj także

Powrót do przeszłości na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:51
- Wielu mówi, że lata 80. to najbardziej mroczny okres PRL-u. Jednocześnie był to czas, w którym widać było pierwsze "jaskółki zmian" i pierwsze trendy, które przychodziły do nas z tzw. "Zachodu" - mówiła kuratorka wystawy "Eksperyment: Ekspedycja '88" Annna Grunwald. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła Europy: toster zemsty i auto z bogatym wnętrzem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 12:30
- Ręczne szkice modeli marki, wywiady z designerami, plakaty, projekty i oczywiście same samochody - to wszystko zobaczymy na wystawie "Ferrari: Under The Skin" w Design Museum w Londynie - opowiada Dominika Klimek i zaprasza na spacer po najciekawszych galeriach w Europie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: psychodelia lat 60. i Gjon Mili

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:30
- W Filadelfii oglądać można wystawę "Design in Revolution: A 1960s Odyssey", a na niej kolekcję psychodelicznych plakatów płytowych oraz prace związane z futurystycznymi wizjami życia w kosmosie - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"House viewing". Ile możemy zrobić dla swojego miasta?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 15:00
- Niedawno w norweskim systemie budownictwa zaszło wiele zmian. System mocno się komercjalizuje i tak jak w Polsce buduje się dużo, szybko i tanio. Społeczeństwo norweskie zaczęło buntować się przed tak szybkimi zmianami urbanistycznymi - opowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: Putti Gallery, Pinchuk Pize, 21. Sydney Biennale

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:41
Zaczniemy od Sydney i 21. Biennale sztuki. - Przez dwanaście tygodni, aż do 11 czerwca będziemy mogli oglądać cykl wystaw, których motywem przewodnim jest hasło "Superpozycja" - mówiła Dominika Klimek.
rozwiń zwiń