Pełnoletnie Dwa Teatry. "Wierzę w to, że przyjdą widzowie"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 13:07
- Festiwal osiągnął pełnoletniość - nie wiem, czy dojrzałość. Przede wszystkim jest podsumowaniem dla tych, którzy te spektakle tworzyli, dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia - mówi Ewa Millies-Lacroix. - Jest jedynym momentem spotkania twórców z widzami, możliwości rozmowy i patrzenia sobie w oczy - dodaje. 
Audio
  • Ewa Millies-Lacroix , szefowa Teatru Telewizji i dyrektor artystyczny i programowy festiwalu Dwa Teatry opowiada o tej wyjątkowej imprezie (Stacja Kultura/Czwórka)
Plakat festiwalu Dwa Teatry
Plakat festiwalu "Dwa Teatry"Foto: materiały prasowe

Już 29 czerwca rozpocznie się 18. edycja festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. To szansa by wejść do troszkę innego teatru, opowieści dźwiękiem, w przypadku radia, lub obrazem, w przypadku telewizji. 

Ewa Millies-Lacroix Chyba największe emocje towarzyszą człowiekowi wtedy, kiedy jedzie się przez Polskę, jest wieczór, zbliża się godzina emisji Teatru Telewizji i patrzy się na domy, że świecą się światła i że za chwile tam zagościmy

- Myślę, że Teatr Telewizji jest w bardzo dobrym momencie, nazywamy sobie to roboczo "reaktywacją", ale bardzo pięknie można to nazwać "odrodzeniem" - mówi szefowa Teatru Telewizji i dyrektor artystyczny i programowy festiwalu Dwa Teatry. - Sezon 2017/18, który właśnie się kończy, to sezon bardzo bogaty, różnorodny. Przedstawiliśmy 26 premier - 25 z nich jest na festiwalu w Sopocie - dodaje.  

W ostatnim czasie Teatr Telewizji staje też na wprost trudnego zadania, odbudowania i nawiązania kontaktu z młodym widzem. Ewa Millies-Lacroix przyznaje, że takim bodźcem przyciągającym do Teatru Telewizji mogą być gwiazdy, które można zobaczyć w spektaklach telewizyjnych. 

Wspomniane spektakle - ponad 20 z Telewizji Polskiej i około 30 słuchowisk z Polskiego Radia będą oceniane przez 4 zespoły jurorów festiwalu Dwa Teatry (jurorzy telewizyjni, dwa radiowe zespoły jurorskie i jeden oceniający słuchowiska dla dzieci i młodzieży).

Jakie spektakle zobaczymy w Sopocie? Czy 18. edycja festiwalu to wydarzenie szczególne w jego historii? Czy rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest widoczna w programie Dwóch Teatrów? M.in. o tym rozmowie Michała Piwowarka. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Michał Piwowarek

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 10.15

pj/ac

Czytaj także

Co słychać w teatrze? "Kontrapunkt" i Warszawskie Spotkania Teatralne

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 15:00
- W Szczecinie już za chwilę rusza Przegląd Teatrów Małych Form "Kontrapunkt", o którym mówi się, że jest barometrem kondycji współczesnego teatru - mówi Michał Piwowarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaliskie ulice od 25 lat stoją teatrem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 12:58
Aktorzy teatrów ulicznych mogą grać nawet wtedy, gdy pada deszcz. Jednak dziś wszyscy trzymają kciuki za słoneczną pogodę, by jubileuszowa 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Dziełań Ulicznych rozbłysła pełnym blaskiem. 
rozwiń zwiń