Historia mody. Suknia rycerzom niestraszna. A pielucha?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 14:39
- W dawnych czasach słowo suknia miało zupełnie inne znaczenie - mówi Tomasz Szumański,  pracownik Działu Oświatowego w Zamku Królewskim w Warszawie. - Nosili je zarówno mężczyźni jak i kobiety. Etymologia sukni bierze się od słowa "sukno", oznaczającego bryt materiału - dodaje. 
Audio
  • Tomasz Szumański – pracownik Działu Oświatowego w Zamku Królewskim w Warszawie opowiada o dawnych strojach i najstarszych na świecie nogawicach (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Merydolla/Shutterstock

W dawnej modzie może zaskoczyć nas nie tylko suknia, ale niemal każda część garderoby. - Dawna bielizna oznaczała wszystkie szaty spodnie, takie które zakładało się bezpośrednio na ciało - mówi ekspert. - Były to często koszule z rękawami i kołnierzem, w białym kolorze. Bogatsi starali się chwalić tą bielizną - mankiety ich koszul były koronkowe, kołnierze bogate i zdobione - dodaje.  

Tego typu odzież brudziła się bardzo szybko, dlatego szlachcic XVII wieku potrafił zmieniać taką bieliznę kilka razy dzienne.

- W dawnych czasach nie było, znanych dziś, majtek czy slipek. Noszono gacie - zdradza rozmówca Oli Opali. - Było to coś w rodzaju opaski biodrowej, z pasów materiałów i troczków, przypominało to dziecięcą pieluchę - dodaje. 

Od kiedy więc możemy mówić o sukniach w dzisiejszym znaczeniu tego słowa? Co było klasyczną suknią rycerską? I skąd wzięły się spodnie? 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala

Data emisji: 29.06.2018

Godzina emisji: 10.42

pj

Czytaj także

Grażyna Hase. Od "kozak looku" do ikony mody

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 12:00
- Choć Grażyna Hase jest jedną z najważniejszych osobistości polskiej mody, to moja książka jest przede wszystkim opowieścią o twórczej kobiecie - mówi Krzysztof Tomasik, autor biografii "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"4 Design Days". Jak rozmawiać o współczesnej architekturze?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 17:45
- Architektura wpływa na jakość naszego codziennego życia. Lubimy przebywać w pięknych miejscach i dobrze zaprojektowanej przestrzeni, w której możemy szukać inspiracji, odpoczywać i jednocześnie świetnie się bawić - mówiła Małgorzata Burzec-Lewandowska.
rozwiń zwiń