Tam, gdzie rodzą się gwiazdy. Zapraszamy do Lipna

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 18:12
To zaledwie 14-tysięczne polskie miasto na stałe wpisało się w historię Hollywood. - W Lipnie urodziła się Barbara Apolonia Chalupec, czyli Pola Negri - opowiada dziennikarka czwórki, Justyna Tylczyńska.
Audio
  • Dlaczego w wakacje warto wybrać się do Lipna? (Stacja Kultura/Czwórka)
Pola Negri w filmie Good And Naughty - reż. Malcolm St. Clair, USA 1926
Pola Negri w filmie "Good And Naughty" - reż. Malcolm St. Clair, USA 1926Foto: PAP/DPA

Czytaj także
pola negri 1200.jpg
Magda Lamparska o Poli Negri. "Zaprosiłam ją do mojego świata"

W hołdzie gwieździe złotego okresu Hollywood utworzono Izbę Pamięci Poli Negri - pierwszy punkt zwiedzania Lipna. - Pierwsze kroki skierowaliśmy do pana Alojzego Bukolta, który w swoim mieszkaniu w Bydgoszczy miał małe muzeum poświęcone aktorce. Dostaliśmy od niego wartościowe eksponaty - w tym plakaty z Polą Negri, które pojawiały się w amerykańskiej prasie oraz posrebrzane łyżeczki inicjałami aktorki - mówi inicjatorka placówki Dorota Łańcucka.      

Lipno oferuje także atrakcje sportowe i wypoczynek na świeżym powietrzu. To miasto słynie z toru motocrossowego. Coś dla siebie w Lipnie znajdą również rowerzyści oraz fani muzyki. Co dzieje się w trakcie "Lipy" i do kogo powędrowała statuetka Polity? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 11.07.2018

Godzina emisji: 11.40

kul/kd

Czytaj także

Óbidos - portugalski raj dla miłośników podróży i... książek

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:03
Przez cały tydzień, od poniedziałku do piątku zapraszamy Was do "Stacji Kultura", w której wraz z Justyną Tylczyńską odwiedzać będziemy mniej znane zakamarki malowniczego regionu Centre, niezwykle bogatego w historyczne i kulturalne obiekty, w środkowej Portugalii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indonezja. "Kraj, w którym mieszkają sami artyści"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 16:50
Indonezja to kraj 17 tysięcy wysp. Każda wyspa to inna kultura, religia i zwyczaje. Łączy je jednak jedno: ciekawość białego człowieka. Przekonała się o tym Jola Lisicka - autorka bloga podróżniczego nalewoodcentrum.pl.
rozwiń zwiń