Óbidos - portugalski raj dla miłośników podróży i... książek

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:03
Przez cały tydzień, od poniedziałku do piątku zapraszamy Was do "Stacji Kultura", w której wraz z Justyną Tylczyńską odwiedzać będziemy mniej znane zakamarki malowniczego regionu Centre, niezwykle bogatego w historyczne i kulturalne obiekty, w środkowej Portugalii.
Audio
  • Podróże po Portugalii. Co warto zobaczyć w Óbidos? (Stacja Kultura/Czwórka)
Widok na Óbidos, w dole odbywa się akurat średniowieczny jarmark
Widok na Óbidos, w dole odbywa się akurat średniowieczny jarmarkFoto: PAP/Jose Elias

Óbidos to położona na wzgórzu i otoczona XIV-wiecznymi murami prawdziwa perełka Portugalii. To raj nie tylko dla miłośników architektury, ale także książek, bo to właśnie tu znajduje się m.in. największy literacki hotel świata, The Literaty Man. - Powstał w gmachu starego klasztoru, a 45 tys. woluminów, które się w nim znajdują, trzeba było gdzieś pomieścić, więc znajdują się tak praktycznie wszędzie: w korytarzach, restauracji, łazienkach - opowiadała Małgorzata Kawiak, przewodnik po Portugalii. Jak podkreślała, na terenie Óbidos znajduje się dziś także 10 księgarń, ale z każdym rokiem otwierane są kolejne. - Jedna z nich otwarta jest np. w starym kościele, inna - na targu, gdzie oprócz produktów żywnościowych możemy też nabyć literaturę - opowiadała Kawiak.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką <<<

Miasto wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a przez cały rok odbywa się tam wiele imprez kulturalnych i festiwali muzycznych, m.. średniowieczny jarmark, czy święto czekolady. Co jeszcze czeka na turystów odwiedzających Óbidos i czemu warto się tam wybrać? O tym opowiadała Justyna Tylczyńska w studiu Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 3.03.2017

Godzina emisji: 10.08

Czytaj także

Ekwador. Od dżungli, przez Andy, po ocean

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 19:27
Pomimo, iż stosunkowo nieduży Ekwador ma bardzo dużo do zaoferowania podróżnikom i turystom. - Miesiąc to może być za mało, żeby poznać jego bogactwo - przekonuje zaproszona przez Czwórkę Paulina Lewandowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kungs: kocham Lanę Del Rey, inspiruje mnie Major Lazer

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 15:40
Ma 19 lat, pochodzi z Francji i podbija klubowe parkiety na świecie. - Dwa lata temu odkryłem program do robienia muzyki i zacząłem eksperymenty z Bobem Marleyem i Laną Del Rey, z piosenkami, które kocham - opowiada Valentin Brunel, czyli Kungs.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Azja: fuzja wielu kultur i... pięciu smaków

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 17:45
- Jest wiele stereotypów, dotyczących Azjatów. W Japonii wcale nie jada się sushi na co dzień, w Chinach ryż zastapić można makaronem, a w Korei Południowej nie pracuje się po 16 godzin - przekonywała Iga Miłosławska, podróżniczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus w Rumunii. "Bardzo wysoki poziom nauczania"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 18:00
Tym razem w "Dajesz radę" zachęcamy Was do wyjazdu na naukę do Rumunii - kraju kontrastów, który z otwartymi ramionami wita studentów Erasmusa.
rozwiń zwiń