Galerie dookoła świata: Lizbona, Porto, Praga, Waszyngton

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 14:51
- Naszą podróż po galeriach dookoła świata tym razem zaczynamy w... internecie - zapowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 
Audio
  • Stany Zjednoczone, Portugalia i Czechy - Dominika Klimek zaprasza na światowe wystawy (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Pixabay

- Dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na wakacyjny city break galeria Sao Mamede w Lizbonie przygotowała ciekawą alternatywę - mówiła Dominika Klimek. - Gdy na stronie tej instytucji klikniemy w odpowiednią część menu możemy wejść do budynku i rozejrzeć się po ekspozycji. Każdy z obrazów można przybliżyć. Pojawiają się też szczegółowe informacje na jego temat. Coraz więcej muzeów otwiera swoje kolekcje dla internautów, to bardzo dobry trend - komentowała. 

Z Lizbony przenieśliśmy się do Porto, gdzie w Muzeum Sztuki Współczesnej Serralves trafiliśmy na wystawę zdjęć amerykańskiego artysty Roberta Mapplethorpe'a, który słynął z nieszablonowego podejścia do fotografii portretowej. Co go wyróżniało? O tym w "Stacji kultura".

W tej samej galerii znajdziemy także wystawę poświęconą twórczości Anisha Kapoora słynącego ze swojej twórczości w skali makro:

Odwiedziliśmy także Pragę, w której warto zobaczyć pracę powracającej po latach czeskiej artystki. Tym razem postanowiła zbadać elementy łączące folklor z kulturą pop. Wystawę "Reverb" można oglądać w praskiej galerii Futura. Co jeszcze przygotowała dla fanów sztuki Dominika Klimek? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Gość: Michal Novotný z galerii Futura

Data emisji: 28.09.2018

Godzina emisji: 10.17

ac/kd

Czytaj także

Galerie dookoła świata: psychodelia lat 60. i Gjon Mili

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:30
- W Filadelfii oglądać można wystawę "Design in Revolution: A 1960s Odyssey", a na niej kolekcję psychodelicznych plakatów płytowych oraz prace związane z futurystycznymi wizjami życia w kosmosie - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Bratysława, Nowy Jork, Reno, Tallin

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 14:03
- Carl-Henning Pedersen i Else Alfelt to malarski duet. Bardzo ważny we współczesnej sztuce skandynawskiej - mówiła Weronika Polakiewiczowa z Centrum Sztuki Danubiana w Bratysławie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Praga, Tallin, Parnawa, Helisinki, Johannesburg

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 13:56
Jeśli w najbliższym czasie macie okazję, żeby zaplanować wycieczkę do Pragi, warto wybrać się do galerii Leica, gdzie aktualnie odbywa się wystawa pod tytułem "I Hereby Proclaim My Loyalty to the Republic".
rozwiń zwiń