Galerie dookoła świata: Praga, Tallin, Parnawa, Helisinki, Johannesburg

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 13:56
Jeśli w najbliższym czasie macie okazję, żeby zaplanować wycieczkę do Pragi, warto wybrać się do galerii Leica, gdzie aktualnie odbywa się wystawa pod tytułem "I Hereby Proclaim My Loyalty to the Republic".
Audio
  • Sztuka w pełni księżyca i Milos Zeman z knedlem w Pradze. A potem z Helsinek do RPA. Dominika Klimek o galeriach na świecie (Stacja kultura/Czwórka)
Praga, Most Karola
Praga, Most KarolaFoto: LubosHouska/Pixabay

tate gallery galeria wystawa sztuka 1200.jpg
Galerie dookoła świata: Bratysława, Nowy Jork, Reno, Tallin

- Wystawa przestawia fotografie jedenastu przywódców Czech i Czechosłowacji z ostatnich kilku dekad. Jest to o tyle ciekawe, że możemy zostać polityków w sytuacjach, które ich charakteryzują. Na zdjęciach nie są postaciami znanymi z telewizji i wielkich przemówień. Fotografowie pokazali ich w bardzo codziennych poczynaniach - opowiadała Dominika Klimek. 

W przerwie pomiędzy spacerowaniem urokliwymi ulicami stolicy Czech i zajadaniem się knedlikami warto sprawdzić, nad czym pracują prascy artyści, twórcy projektu Cross Attic. Grupa miejscowych aktywistów i twórców sztuki połączyła swoje siły tworząc niecodzienne artystyczne wydarzenia. Obecnie w ich siedzibie, przy ul. Plynární 23 można wziąć udział w wydarzeniu na pograniczu wystawy i performance'u.

myszka miki walt disney 1200.jpg
Myszka Miki - od "szarej myszki" do ikony popkultury

- Performerzy rezydują w okolicy Cross Attic, gdzie prezentowane są ich prace - opisywała dziennikarka Czwórki. O projekcie w nagraniu audycji opowiadał jeden z tworzących projekt artystów.

Z Dominiką Klimek zajrzeliśmy także do galerii w Estonii na wystawę poświęconą sztuce socrealistycznej w Avangard Gallery w Parnawie i do Muzeum Sztuki w Tallinie, by przyjrzeć się pracom bałtyckich symbolistów. Sprawdziliśmy też, co dzieje się na Design Week w Helsinkach i w galeriach sztuki w Johannesburgu. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

wystawa malarstwo obraz galeria 1200.jpg
"W zasięgu". Sztuka czeska w bielskiej galerii BWA

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Gość: Karel Zova (Muzeum Narodowe Estonii)

Data emisji: 5.09.2018

Godzina emisji: 10.13

ac/kd

Czytaj także

Galerie dookoła świata: psychodelia lat 60. i Gjon Mili

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:30
- W Filadelfii oglądać można wystawę "Design in Revolution: A 1960s Odyssey", a na niej kolekcję psychodelicznych plakatów płytowych oraz prace związane z futurystycznymi wizjami życia w kosmosie - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziary. Z więzienia, wojska, rejsu do Zachęty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 12:20
Nad swoją najnowszą wystawą, w warszawskiej Zachęcie, Maurycy Gomulicki pracował 11 lat. Obok ekspozycji "Dziary" powstało dwa tysiące fotografii dokumentujących to zanikające zjawisko nieprofesjonalnych tatuaży. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Bratysława, Nowy Jork, Reno, Tallin

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 14:03
- Carl-Henning Pedersen i Else Alfelt to malarski duet. Bardzo ważny we współczesnej sztuce skandynawskiej - mówiła Weronika Polakiewiczowa z Centrum Sztuki Danubiana w Bratysławie. 
rozwiń zwiń