Galerie dookoła świata: Bratysława, Nowy Jork, Reno, Tallin

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 14:03
- Carl-Henning Pedersen i Else Alfelt to malarski duet. Bardzo ważny we współczesnej sztuce skandynawskiej - mówiła Weronika Polakiewiczowa z Centrum Sztuki Danubiana w Bratysławie. 
Audio
  • Kultura Karaibów, nuklearna historia Stanów Zjednoczonych, mistyka krajobrazu Konrada Mägi. Dominika Klimek poleca wystawy na świecie (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Tasos_Lekkas/Pixabay

- Carl-Henning Pedersen, nazywany jest duńskim Chagallem. Jego styl przypomina dziecięce rysunki. W swoich pracach używał dużej ilości kolorów, stosował zabiegi innowacyjne jak na czasy, w których tworzył.

- Else Alfelt była malarką i żoną Pedersena. Choć należeli do jednej grupy artystycznej, reprezentowali różne style. Zestawiając prace obojga, możemy porównać, w jaki sposób się różniły, które z nich inspirowało się pracami Picassa i Braqu'a, a które stawiało na geometryczne formy i portretowanie krajobrazu - tłumaczyła Polakiewiczowa.


myszka miki walt disney 1200.jpg
Myszka Miki - od "szarej myszki" do ikony popkultury

Co jeszcze warto zobaczyć w Centrum Sztuki Danubiana? Kuratorka polecała uwadze kolekcję zdjęć jednego z najważniejszych czechosłowackich fotoreporterów - Ladislava Bielika, która została zorganizowana z okazji 50. rocznicy wydarzeń z 1968 roku. Rozmawialiśmy także o wystawie w Narodowym Muzeum Indian Amerykańskich w Nowym Jorku, opowiadającej o rdzennej ludności Karaibów. Zajrzeliśmy także do Tallina i Reno, gdzie w Centrum Sztuki w Nevadzie możemy oglądać instalacje ilustrujące puls Ziemi, prześledzić nuklearną historię USA i sprawdzić o czym opowiada "archeologia ekranu". Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Goście: w rozmowie tel. z Dominiką Klimek: Karel Zova (Muzeum Narodowe Estonii), Weronika Polakiewiczowa z Centrum Sztuki Danubiana w Bratysławie. 

Data emisji: 29.08.2018

Godzina emisji: 10.13

ac

Czytaj także

Galerie dookoła świata: eksperymenty z dźwiękiem i sztuka, która zaczęła się od jajka

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 18:13
Odwiedzający Rio de Janeiro powinni zajrzeć do Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MAC). Futurystyczny budynek zaprojektowany przez brazylijczyka Oscara Niemeyera został uznany jako jeden z architektonicznych cudów świata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: jak stworzyć portret zaangażowany?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 15:44
Podróżujących po Europie zachęcamy do odwiedzenia Galleria Carla Sozzani w Mediolanie. Obecnie można tam oglądać m.in. wystawę najlepszych zdjęć konkursowych zgłoszonych do Word Press Photo 2018.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: 3 x Marsylia. Współczesne problemy migracyjne i festiwal miłości

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 14:05
Mamy tylko jedną szansę na trzy, by stworzyć udany związek. Zainspirowani tą teorią marsylscy artyści stworzyli wystawę, która ma na celu pokazanie, jak stereotypy przedstawiania miłości w sztuce odbiegają od współczesnych wyobrażeń na jej temat.
rozwiń zwiń