"W zasięgu". Sztuka czeska w bielskiej galerii BWA

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 14:41
- Impulsem do zorganizowania Festiwalu Sztuki Czeskiej jest położenie Bielska-Białej, które znajduje się w jej zasięgu. Taki zresztą jest też tytuł wystawy, którą prezentujemy - mówiła Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.
Audio
  • "W zasięgu". Czechy i Polska spotykają się w bielskiej galerii sztuki (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Barni1/Pixabay

tate gallery galeria wystawa sztuka 1200.jpg
Galerie dookoła świata: Bratysława, Nowy Jork, Reno, Tallin

- Na wystawie prezentujemy kolekcję sztuki, która jest częścią zbiorów Regionalnej Galerii Sztuki w Zlinie - opowiadała.

- Zlin to miasto założone w XX wieku przez Tomáša Batę, słynnego producenta obuwia. Idea budowania nowych przestrzeni, całych urbanistycznych zespołów zainspirowana została popularnym w tamtym okresie Le Corbusierem. Modernistyczny wygląd miasta przetrwał do dziś. Wyróżnia się nawet na tle jego historycznej części.

- Taka jest też sztuka w Zlinie. Galerie zajmują się tam kolekcjonowaniem eksponatów, stawiając także na prezentowanie sztuki nowoczesnej. To staramy się pokazać na naszej wystawie - mówiła.

natura Bieszczady las 1200.jpg
"Tchnienia" - cztery dni w Bieszczadach poświęcone kulturze i muzyce

Czy kuratorkom udało się przenieść atmosferę Zilna do bielskiej galerii? Jakich artystów i które prace będzie można zobaczyć w ramach wystawy? Jak w Czechach rozwijało się myślenie abstrakcyjne i kto przelewał na płótno formy kubistyczne i surrealistyczne treści? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agata Smalcerz - dyrektor Galerii Bielskiej BWA

Data emisji: 4.09.2018

Godzina emisji: 11.14

ac/kd

Czytaj także

Dziary. Z więzienia, wojska, rejsu do Zachęty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 12:20
Nad swoją najnowszą wystawą, w warszawskiej Zachęcie, Maurycy Gomulicki pracował 11 lat. Obok ekspozycji "Dziary" powstało dwa tysiące fotografii dokumentujących to zanikające zjawisko nieprofesjonalnych tatuaży. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polish Culture Trip – kontener wypełniony polskim designem

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 14:50
- Na pierwszy rzut oka Mobilny Instytut Kultury wygląda jak zwykły czarny kontener. Po rozłożeniu okazuje się, że może on być jednocześnie sceną, galerią, miejscem spotkań, a nawet mini-kinem – mówiła Monika Petryczko, współorganizatorka MIK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tchnienia" - cztery dni w Bieszczadach poświęcone kulturze i muzyce

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 14:25
Pod koniec sierpia w Baligrodzie odbędzie się niezwykły festiwal. W zapierających dech okolicznościach przyrody będziemy mogli spotkać się z muzyką, sztuką i kulturą. 
rozwiń zwiń