Antek Sojka: płyta "Po niebie" mnie uwolniła  

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 16:59
Debiutancki album Antka Sojki "Po niebie" to 11 utworów utrzymanych w ciekawej stylistyce, w której można odnaleźć wiele różnych "smaków i barw".
Audio
  • Antek Sojka opowiada o swojej debiutanckiej płycie "Po niebie" (Stacja Kultura/Czwórka)
Antek Sojka i Damian Sikorski
Antek Sojka i Damian SikorskiFoto: Adam Świetlicki/Czwórka

Jest we mnie coś z mojego ojca, nie pozostaje on bez wpływu na to, co robię. Całe życie słucham jego muzyki, więc nasiąknąłem nią. Nie czuję tego, ale domyślam się, że tak może być Antoni Sojka

Syn Stanisława Sojki kontynuuje rodzinne tradycje. Choć jego krążek, który premierę miał we wrześniu tego roku, określany jest jako debiut, sam Antek od lat związany jest z muzyką jako producent i realizator dźwięku, oraz kompozytor utworów instrumentalnych.

- Ten proces od momentu pierwszych rozmów do wydania płyty, trwał bardzo długo, około roku. Dziś mam dziwne uczucie, wydanie tej płyty trochę mnie "uwolniło". Mam świadomość, że "to się już stało" i dzięki temu mogę pójść dalej - wspominał muzyk w rozmowie z Damianem Sikorskim. - Nagrywając "Po niebie" nie czułem żadnej presji. Tata usłyszał moje nagrania dopiero kilka miesięcy temu, ale powiedział, że zrobiłem dobrą płytę.

Chodziło mi o to, by w tej płycie była przestrzeń. We współczesnej muzyce króluje rytm, ale dla mnie najważniejsza dla mnie są melodia i tekst. Nie potrafię też pozbyć się elektroniki Antoni Sojka

Jego muzyka to połączenie subtelnej elektroniki z tradycyjnym instrumentarium. Czy Antek Sojka jest dumny z tej płyty? Jak planuje rozwijać swoją muzyczną karierę, o czym marzy i dlaczego podczas tworzenia "Po niebie"... ukrywał się? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 11.35

kd/ac

Czytaj także

Igor Seider: na scenie zostawiamy 200 procent siebie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 11:58
Te wakacje były dla Igora Seidera, wokalisty projektów MamaSellita i Igorilla, wyjątkowe. Koncertując z zespołem, pracował jednocześnie nad własnym solowym krążkiem "Wbrew", który ukazać ma się już 29 września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziarma: już nie tłamszę swojej osobowości

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 15:50
- Dziś wzrosła mi pewność siebie i już nie boję się pokazywać, jaka jestem naprawdę. Słuchacze utożsamiają się z moim przekazem i razem tworzymy "klub dziwaków" - opowiada Agata Dziarma Dziarmagowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciechowski, Klich i wiersze wpisane w muzykę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 15:53
- To duża sztuka, wziąć piękną i szlachetną materię i nie zepsuć jej, a nawet troszkę do niej dołożyć i stworzyć nową jakość - tłumaczy Kasia Klich, która wydała niedawno album z poezją Wisławy Szymborskiej zaśpiewaną w języku angielskim "Stubbornly Absent Commemoration - A Tribute to Wisława Szymborska".
rozwiń zwiń