Ciechowski, Klich i wiersze wpisane w muzykę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 15:53
- To duża sztuka, wziąć piękną i szlachetną materię i nie zepsuć jej, a nawet troszkę do niej dołożyć i stworzyć nową jakość - tłumaczy Kasia Klich, która wydała niedawno album z poezją Wisławy Szymborskiej zaśpiewaną w języku angielskim "Stubbornly Absent Commemoration - A Tribute to Wisława Szymborska".
Audio
  • Bruno Ciechowski i Kasia Klich o tym, jaki powinien być "dobry tekst dobrej piosenki" i dlaczego warto wiedzieć o czym się śpiewa (Narodowe Słuchanie/Czwórka)
Damian Sikorski, Kasia Klich, Bruno Ciechowski i Kasia Dydo
Damian Sikorski, Kasia Klich, Bruno Ciechowski i Kasia DydoFoto: Karina Terzoni/Czwórka
Narodowe_Czytanie_2018_1200x660.jpg
Narodowe Czytanie. Czwórka czyta "Przedwiośnie"

- Mierzenie się z cudzą materią nie jest łatwe. Po raz pierwszy pisałam muzykę do nie swoich tekstów. Na dzień dobry byłam więc ograniczona rytmem słów, musiałam więc wybrać te wiersze, których fragmenty udało się zaadaptować na refren, niczego nie wycinając, ani nie zmieniając – wspominała Klich w Czwórce. Dlaczego zdecydowała się sięgnąć właśnie po wiersze Szymborskiej i czy poprzez muzykę zamierza promować twórczość wybitnej polskiej poetki poza naszymi granicami? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

sołtan ann narodowe słuchanie 1200.jpg
Narodowe Słuchanie. Sołtan, Spławska i ich poezja

Bruno Ciechowski opowiadał zaś w Czwórce m.in. o procesie twórczym swojego ojca, Grzegorza. - Zawsze był bardziej poetą niż muzykiem. Muzykę traktował wyłącznie jak drogę do komercji, do tego, by móc dzielić się z większą grupą odbiorców swoją poezją - mówił Bruno. - Jednak inspirował się wszystkim, bardzo dużo czytał, a pisząc własne teksty, brał na warsztat wiersza zarówno polskie, jak i zagraniczne. Zawsze rano przy stole była gazeta, którą czytał.

Narodowe Czytanie 2018 - SERWIS SPECJALNY >>>

Mój ojciec był człowiekiem konkretnym. Nie pozwoliłby dziś na wykorzystywanie jego tekstów do byle czego, bo sam nie pisał tekstów byle jakich. Bruno Ciechowski

Jaką poezję gorliwie czytał Ciechowski? Jakiej muzyki słuchało się w domu państwa Ciechowskich? O tym w nagraniu rozmowy ze studia. W programie mówiliśmy także m.in. o książce "Obcy astronom", która zawiera teksty Grzegorza Ciechowskiego i zastanawialiśmy się, jaki powinien być "dobry tekst dobrej piosenki".

***

Tytuł audycji: Narodowe Słuchanie

Prowadzi: Kasia DydoDamian Sikorski

Gość: Bruno Ciechowski, Kasia Klich

Data emisji: 8.09.2018

Godzina emisji: 13.15

kd/kw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Igor Seider: na scenie zostawiamy 200 procent siebie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 11:58
Te wakacje były dla Igora Seidera, wokalisty projektów MamaSellita i Igorilla, wyjątkowe. Koncertując z zespołem, pracował jednocześnie nad własnym solowym krążkiem "Wbrew", który ukazać ma się już 29 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obcy astronom". Obywatel G.C. w zbiorze tekstów i poezji

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 15:59
W 35. rocznicę wydania płyty "Nowe sytuacje" Republiki, nakładem Biura Literackiego ukazała się książka "Obcy astronom" zbierająca w jednej publikacji wszystkie poetyckie teksty piosenek Grzegorza Ciechowskiego. 
rozwiń zwiń