13. urodziny Polonii. "Teatr otwarty dla wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 10:00
To już 13 lat odkąd warszawiacy tłumnie przychodzą na spektakle Teatru Polonia. Z okazji jubileuszu na jego deskach odbędzie się premiera spektaklu "Krzesła" w reż. Piotra Cieplaka, na który można zdobyć darmowe zaproszenia.
Audio
  • Krystyna Janda zaprasza na 13. urodziny Teatru Polonia (Stacja kultura/Czwórka)
Krystyna Janda
Krystyna JandaFoto: Krzysztof Opaliński/mat.pras.

teatr widownia scena 1200.jpg
"Zabawa" w Polonii. Iza Kuna debiutuje, Bartosz Sak oczaruje?

- Ten teatr jest dla mnie wszystkim. To całe moje życie: moje marzenie, moja praca i mój dom. Od trzynastu lat właściwie stamtąd nie wychodzę - mówiła dyrektorka Teatru Polonia Krystyna Janda.

- Kiedyś istniało kilkanaście teatrów, które uprawiały to, czym dziś zajmuje się Och-Teatr i Polonia - dbały o repertuar dla wszystkich. Awangarda siedziała po piwnicach, albo była wyniesiona do rangi eksperymentu narodowego. My dbaliśmy o całą publiczność. Graliśmy farsy, komedie, podejmowaliśmy trudne tematy, ale to wszystko było zawsze skrupulatnie wyważone. Dziś krajobraz teatralny się zmienił. Mainstreamowy stał się np. teatr eksperymentalny. Tzw. teatr środka znalazł się w mniejszości – mówiła.

To zawsze był teatr otwarty. Już w pierwszym roku istnienia na jego deskach pojawiła się satyra, spektakl o wojnie na Bałkanach i "Trzy siostry" Czechowa Krystyna Janda

Jak wyglądają kulisy prowadzenia teatru dramatycznego? Kim jest współczesny widz i jakie widowisko chce oglądać? Dlaczego zdaniem Krystyny Jandy trzonem teatru są kobiety? W jaki sposób można zdobyć zaproszenie na premierowy spektakl? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Michał Piwowarek

Gość: Krystyna Janda (aktorka, dyrektorka Teatru Polonia)

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 10.30

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krystyna Janda i jej filmowe opowieści dla młodych

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 14:40
- Spotkanie z młodymi ludźmi ma o wiele większy sens, niż to zawodowe z publicznością - wspomina aktorka i dodaje, że specjalnie dla studentów założyła swe profile w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borys Szyc o #TheMuBa. Ze sceny do widowni, którą jest cały świat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 13:53
- Wszystko zaczęło się trzy lata temu, kiedy w Polsce raczkował jeszcze Netflix, Teatr Telewizji był na rozdrożu, brakowało też teatru na żywo, który kiedyś miał mocną pozycję, a później niemal zupełnie zniknął - opowiadał aktor i pomysłodawca projektu #TheMuBa Borys Szyc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Rusinek i wywrócony kanon patrioty

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 14:10
- Ta książka wzięła się stąd, że ja bym chciał umieć rozmawiać z dziećmi o tak poważnej i ważnej sprawie jaką jest patriotyzm czy obywatelskość - mówi Michał Rusinek, pisarz i poeta. - Chciałbym mieć do tego jakiś język, jakąś podstawę, nie tylko dziewiętnastowieczną - dodaje. 
rozwiń zwiń