"Pisarki na ekrany!" Filmowe adaptacje powieści kobiet

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 15:24
Hasło wywoławcze nowego cyklu jest przewrotną parafrazą znanej zachęty sprzed pół wieku "Piękne dziewczyny na ekrany!". Tym razem porozmawiamy jednak nie o wyglądzie amatorek, lecz pisarskim potencjale kobiet.
Audio
  • "Pisarki na ekrany!" Komu dedykowane jest polskie kino? (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: voltamax/Pixabay

moda tydzień mody wybieg 1200.jpg
KTW Fashion Week organizuje międzypokoleniowy dialog o przyszłości mody

- Pomysł na cykle filmowe związane z kobietami narodził się na początku roku. Skupiliśmy na się twórczyniach filmowych i powieściopisarkach, których twórczość została zekranizowana - mówiła Anna Witek, szefowa działu programowego FINA.

- Mamy rok praw kobiet. Sto lat temu Polki uzyskały prawa wyborcze. Chcemy to uświetnić. Zaczęliśmy od cyklu "Seans z bohaterką", który organizowaliśmy w pierwszym półroczu. Dotyczył filmów, w których główne role należały do kobiet - tłumaczyła. - Seanse uzupełniały spotkania z reżyserkami i aktorkami, które opowiadały o tych rolach. Podobną formułę zaproponujemy w cyklu "Pisarki na ekrany" - zapowiadała w studiu Czwórki.

Spotkania z gośćmi poprowadzi dr hab. Monika Talarczyk, ekspertka od kina kobiecego z Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jakie tematy będą poruszane w ramach tych spotkań? Jacy goście uświetnią cykl sensów z serii "Pisarki na ekany" i jakie filmy będziemy mogli obejrzeć w FINA? Kto walczy o parytet w polskim kinie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Witek, szefowa działu programowego FINA.

Data emisji: 10.10.2018

Godzina emisji: 10.30

ac/kd

Czytaj także

Historia miłości, piękna i przemijania w krótkim metrażu Wojtka Klimala

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 13:09
- Niespodziewanie, po ośmiu latach postanowiłem wrócić do szkoły filmowej. Szukałem tematu do filmu dyplomowego. Punktem wyjścia do napisania scenariusza stały się byłe Miss Polski. Ciekawiło mnie, co robią na emeryturze - opowiadał reżyser "Elizabeth" Wojciech Klimala.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WAMA w Olsztynie - festiwal koprodukcji filmowych

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 14:00
- Olsztyn to tygiel wielokulturowy. Są tu mniejszości: romska, żydowska, ukraińska, białoruska i niemiecka. Są też autochtoni. W związku z tym postanowiliśmy im pokazać filmy, które powstały jako efekty międzynarodowej współpracy - mówi Marcin Kot-Bastkowski, pomyslodawca WAMA Film Festival. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Domagała: to nie jest klasyczna komedia romantyczna. Czeka nas sporo wzruszeń

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 08:00
Po wielu produkcjach telewizyjnych na dużym ekranie pojawia się film Filipa Zylbera pt. "Serce nie sługa". W rolach głównych Roma Gąsiorowska i Paweł Domagała. 
rozwiń zwiń