"Krem i czekolada" - podróż do świata smaków i zapachów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 16:30
Wedlowskie torciki, mydła Biały Jeleń i kultowy szampon chmielowy - to produkty, które zawdzięczamy bohaterkom wystawy "Krem i czekolada" zorganizowanej przez teatr kobiecy Teraz Poliż i Muzeum Warszawskiej Pragi.
Audio
  • "Krem i czekolada" - wystawa jak podróż w czasie (Stacja Kultura/Czwórka)
Warszawa 1983-12-23. Zakłady cukiernicze E.Wedel im. 22-Lipca. Produkcja torcików wedlowskich
Warszawa 1983-12-23. Zakłady cukiernicze E.Wedel im. 22-Lipca. Produkcja torcików wedlowskich Foto: PAP/CAF/Andrzej Rybczyński

Czytaj także
tomasz ossoliński jerzy antczak 1200 pap.jpg
Jerzy Antkowiak. Człowiek który zahibernował "Modę Polską"

Ekspozycja opiera się na wspomnieniach pracownic fabryk Wedla i Polleny-Uroda z lat 1950-1989. - Niektóre kochały tę pracę i czuły się w niej jak w domu. Inne mówiły, że to ogłupiająca robota, bo robisz w kółko to samo - opowiadają Dorota Glac i Marta Jałowska

Kobiety chwaliły sobie warunki socjalne, jakie gwarantowały im zakłady pracy. - Zarówno u Wedla jak i w Urodzie panie miały do dyspozycji własnego ginekologa, były też tzw. "deputaty", czyli gratyfikacje dodawane do pensji - wyjaśniają pomysłodawczynie wystawy. - Kobiety ceniły sobie też poczucie wspólnoty i przyjaźnie, które nawiązywały w fabrykach - dodają.


Czytaj także
warszawa 1200.jpg
10. "Warszawa w budowie". Sztuka nawiązywania sąsiedzkiego dialogu

Jak spędzały wolny czas? Czy lubiły swoją pracę? Jak wspominają pracownicze wakacje i czy lata spędzone w Pollenie-Urodzie i Wedlu były latami szczęśliwymi? O tym m.in. w materiale Weroniki Puszkar.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 12.10.2018

Godzina emisji: 11.45

kul/mko

Czytaj także

"W zasięgu". Sztuka czeska w bielskiej galerii BWA

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 14:41
- Impulsem do zorganizowania Festiwalu Sztuki Czeskiej jest położenie Bielska-Białej, które znajduje się w jej zasięgu. Taki zresztą jest też tytuł wystawy, którą prezentujemy - mówiła Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sztuka Dawna". Portrety postaci tragicznych

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 12:08
- Historia sztuki dobrze pamięta wyraziste sylwetki i dramatyczne wydarzenia, a takich współcześnie, nie tylko w Polsce, ale i poza granicami, nie brakuje - mówił Tomasz Drzewiecki.
rozwiń zwiń