"Sztuka Dawna". Portrety postaci tragicznych

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 12:08
- Historia sztuki dobrze pamięta wyraziste sylwetki i dramatyczne wydarzenia, a takich współcześnie, nie tylko w Polsce, ale i poza granicami, nie brakuje - mówił Tomasz Drzewiecki.
Audio
  • O wystawie "Sztuka Dawna. Prace na papierze" opowiada Tomasz Dziewicki (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: guruXOX/Shutterstock.com

Już tragedia antyczna miała być katharsis, nieść widzowi oczyszczenie. Przez wieki było podobnie, dlatego tam właśnie szukać można korzeni całej tego typu sztuki Tomasz Dziewicki

Jak tłumaczył gość Kasi Dydo, ludzki tragizm bywa inspirujący dla artystów. - Trudno generalizować, ale to, co smutne, bywa często piękne. Takie historie literackie i muzyczne, które niosły za sobą ciężar dramatyzmu, przez lata i wieki były więc silnie eksplorowane - przypomniał.

Portrety tragicznych postaci sztuki wśród mistrzowskich szkiców i rysunki kontrowersyjnych polskich artystów do 20 września podziwiać można dzięki wystawie "Sztuka Dawna. Prace na papierze", dostępnej w galerii Desa Unicum w Warszawie. Można tam zobaczyć m.in. wizerunki Izy Boznańskiej, czyli tajemniczej siostry Olgi Boznańskiej w wykonaniu Marii Lübbes, czy szkice skandalistów - Witkacego, Rafała Malczewskiego i Zofii Stryjeńskiej. Co jeszcze można zobaczyć podczas wystawy i jakie historie wiązały się z powstawaniem niektórych z tych dzieł? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 17.09.2018

Godzina emisji: 10.38

kd/gs

Czytaj także

Dziary. Z więzienia, wojska, rejsu do Zachęty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 12:20
Nad swoją najnowszą wystawą, w warszawskiej Zachęcie, Maurycy Gomulicki pracował 11 lat. Obok ekspozycji "Dziary" powstało dwa tysiące fotografii dokumentujących to zanikające zjawisko nieprofesjonalnych tatuaży. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siostrzeństwo. Od Stryjeńskiej do Piskorskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 13:30
Zofia Stryjeńska w męskim przebraniu studiowała na ASP, Liliana Piskorska dziś pisze o sobie, że jest nieheteronormatywną lesbijką. Prace obu artystek zobaczymy na wystawie "Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet", w warszawskiej galerii DESA Unicum. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Bratysława, Nowy Jork, Reno, Tallin

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 14:03
- Carl-Henning Pedersen i Else Alfelt to malarski duet. Bardzo ważny we współczesnej sztuce skandynawskiej - mówiła Weronika Polakiewiczowa z Centrum Sztuki Danubiana w Bratysławie. 
rozwiń zwiń