Ewa Bukowska o filmie "53 wojny": to obłęd, który nigdy się nie kończy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 17:14
Anka i Witek są zakochanym w sobie małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. 
Audio
  • Reżyserka Ewa Bukowska i aktorka Magdalena Popławska opowiadają o filmie "53 wojny" (Stacja kultura/Czwórka)
Magdalena Popławska na planie filmu 53 wojny
Magdalena Popławska na planie filmu "53 wojny"Foto: Robert Jaworski/Next Film/mat.pras.

53 wojny M. Popławska, M. Żurawski, K. Stroiński_fot. Robert Jaworski 1200.jpg
"53 wojny" zatrzymują widza emocjami

Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka wygrywa. Zaczyna szykować się na najgorsze. Ta opowieść to historia na podstawie "Miłości z kamienia" - książki Grażyny Jagielskiej.

- Czytając książkę, myślałam, że to fantastyczny temat do przeniesienia na ekran, dopiero kiedy usiadłam do pisania scenariusza przekonałam się, że jest zupełnie afilmowa - opowiadała reżyserka Ewa Bukowska. - Ostatecznie uzgodniłam z Jagielskimi, że będzie to opowieść na motywach z książki. Prawdziwe postaci przypominają swoje pierwowzory, ale nimi nie są. Stanowią jedynie kontekst dla całej historii - mówiła.

Czego dotyczy filmowa adaptacja "Miłości z kamienia"? Który z bohaterów zdominował całą historię? W jaki sposób opowiedziała ją wcielająca się w postać Grażyny Jagielskiej aktorka Magdalena Popławska? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 15.10.2018

Godzina emisji: 10.45

ac/kd

Czytaj także

Ewa Bukowska: "53 wojny" zatrzymują widza emocjami

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:41
- Wojna jest nam bliska. To, że jej tutaj nie widzimy, nie znaczy, że nie odczuwamy - wyjaśnia Ewa Bukowska, reżyserka filmu "53 wojny". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misiek Koterski: nie byłem pewien, czy ludzie uwierzą w moją postać

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 15:30
Strach, smutek, złość, radość, wstręt, zazdrość i wstyd - to siedem, tyułowych uczuć, o których w swoim filmie postanowił opowiedzieć Marek Koterski. Z aktorami, odtwórcami ról w filmie, podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni rozmawiała Beata Kwiatkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia miłości, piękna i przemijania w krótkim metrażu Wojtka Klimala

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 13:09
- Niespodziewanie, po ośmiu latach postanowiłem wrócić do szkoły filmowej. Szukałem tematu do filmu dyplomowego. Punktem wyjścia do napisania scenariusza stały się byłe Miss Polski. Ciekawiło mnie, co robią na emeryturze - opowiadał reżyser "Elizabeth" Wojciech Klimala.
rozwiń zwiń