"Genialna przyjaciółka", "1983", "Skandal w angielskim stylu". Polecamy seriale

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 13:47
Na platformie HBO można już oglądać ekranizację bestsellera Eleny Ferrante pt. "Genialna przyjaciółka". To opowieść o trwającej od czasów dzieciństwa przyjaźni dwóch kobiet i bardzo mocny obraz Neapolu. 
Audio
  • Seriale na jesień. Poleca Anna Luboń (Stacja kultura/Czwórka)
Neapol, zdjęcie ilustracyjne
Neapol, zdjęcie ilustracyjneFoto: Nadezhda Kharitonova/Shutterstock

- To włoskie kino w najlepszym wydaniu. Zaglądamy na ulice Neapolu lat 50., jednocześnie oglądając obraz nowoczesny i świeży - komentowała dziennikarka. - "Genialna przyjaciółka" jest zjawiskowa wizualnie, oglądaniu nie można się oprzeć - mówiła w Czwórce.

Współscenarzystką serialu jest Elena Ferrante - czyli autor, lub autorzy książki kryjący się pod tym pseudonimem. Nieoficjalnie mówi się, że odkryto tożsamość pisarki i pojawiła się nawet na planie serialu. Czy wiemy kim jest Elena Ferrante? Dlaczego to obraz inny niż wszystkie? O tym opowiadaliśmy w studiu Czwórki.

Zobacz zwiastun ekranizacji powieści Eleny Ferrante "Genialna przyjaciółka":

Rozmawialiśmy także o "1983" - pierwszym polskim serialu Netlixa w reżyserii Agnieszki Holland. Jak oceniła go Anna Luboń? - Akcja serialu rozwija się powoli. Moim zdaniem ma to służyć poznaniu bohaterów, których jest tam wielu, a odtwórcami tych postaci są aktorzy najlepszych polskich teatrów. Na tle plejady gwiazd świetnie wypada Maciej Musiał - zwracała uwagę krytyczka.

Zobacz zwiastun serialu "1983":

Czy to prawda, że współautorem scenariusza "1983" jest aktor, Maciej Musiał? Jak udało mu się zainteresować swoim pomysłem producentów Netflixa? Dlaczego Anna Luboń porównuje go do amerykańskiej reżyserki i scenarzystki Leny Dunham? Zapraszamy do wysłuchania nagrania, w którym recenzowaliśmy także  "Skandal w angielskim stylu" - brytyjski miniserial z Hugh Grantem w roli głównej.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Luboń (dziennikarka, szefowa działu kultury w redakcji magazynu Elle)

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 10.10

ac/pj

Czytaj także

Premiery filmowe: "Planeta Singli 2", "Winni", "Chef Flynn - najmłodszy kucharz świata"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 15:30
- Pierwsza część tego filmu udowodniła, że polska komedia romantyczna to nie jest oksymoron. Dostaliśmy całkiem wdzięczną opowieść, sprawnie żonglującą sprawdzonymi na świecie rozwiązaniami - wspomina Łukasz Muszyński. Czy "Planeta Singli 2" powtórzy ten sukces?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Futurystyczne podróże, transmutacja i gęsia skórka. Co nowego w świecie seriali?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 14:31
Jest rok 2033. Pierwsza załogowa ekspedycja ląduje na powierzni Marsa, żeby go skolonizować. Tak zaczyna się się pierwszy odcinek serialu fabularno-dokumnetalnego National Geograpic. Co w nim znajdziemy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mała doboszka". Twórca "Oldboya" adaptuje powieść Johna Le Carré'a

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 14:48
- Wystarczy spojrzeć na listę płac "The Little Drummer Girl", żeby wiedzieć, że chce się to zobaczyć - komentował Łukasz Muszyńki.
rozwiń zwiń