Historia Malali Yousafzai też dla czterolatków

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 16:38
28 listopada to nieprzypadkowa data wybrana na polską premierę książki dla dzieci Malali Yousafzai. Publikacją "Malala i jej czarodziejski ołówek" możemy się cieszyć od dnia setnej rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. 
Audio
  • Agnieskza Starok opowiada o książce "Malala i jej czarodziejski ołówek" (Stacja Kultura/Czwórka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat.pras.

Polscy wydawcy książki symbolicznie połaczyli dwa, ważne dla spraw kobiet wydarzenia. Malala Yousafzai jako 17-latka otrzymała pokojową nagrodę Nobla. Jednak jej historia rozpoczęła się kilka lat wcześniej. 

- Książka "Malala i jej czarodziejski ołówek" opowiada o kobiecie, małej kobiecie, która zdobyła już bardzo dużo w swoim życiu. Miała historię bardzo trudną, ale swoim życiem i zachowaniem pokazała, że warto walczyć o swoje prawa mówi Agnieszka Starok, współzałożycielka wydawnictwa Tekturka z Lublina. - Dziś Malala ma 21 lat, gdy miała 12 mieszkała w Pakistanie. Pod pseudonimem zaczęła pisać bloga o tym, że w jej kraju zaczyna się źle dziać, że pojawiają się niebezpieczni ludzie, czyli talibowie, którzy zabraniają dziewczynkom chodzić do szkoły. Nie potrafiła tego zrozumieć. Jej ojciec, który był dyrektorem szkoły, wciąż powtarzał, że Malala będzie wolna jak ptak, że dziewczynki powinny mieć prawo do edukacji - opowiada. 

Pakistańska historia Malali kończy się zamachem na nią, dwie rany postrzałowe na szczęście nie były śmiertelne. W swojej książce dla dzieci Malala opowiedziała historię swego życia. 

- To opowieść kierowana już do 4-latków. Ta trudna historia opowiedziana jest w sposób wyważony. Tu rodzic decyduje jak wiele chce opowiedzieć - mówi wydawczyni książki. 

A co ta książka ma wspólnego ze znanym w Polsce "Pomysłowym Dobromirem"? Jakie jest przesłanie tej publikacji? Co Malala rysowała swym czarodziejskim ołówkiem? 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agnieszka Starok (współzałożycielka wydawnictwa Tekturka z Lublina)

Data emisji: 6.12.2018

Godzina emisji: 10.45

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie oceniaj książki po okładce. A pisarza? Rozmowa o książce "Pod podszewką"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 18:47
Czasem pod podszewką można często znaleźć o więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. Od tego stwierdzenia wyszły Zofia Karaszewska i Sylwia Stano, które postanowiły opowiedzieć stylu polskich pisarzy. Z jakim efektem? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podniebny", "Naturalista", "Czerwony notes" - książki na Mikołajki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 16:21
Młodzieżowy thriller z nastolatkami w rolach głównych, kryminalna historia z mrocznych lasów Montany czy retro romans i refleksje starszej pani - wraz z Kingą Michalską polecaliśmy książki, do których warto sięgnąć, i które warto sprezentować.
rozwiń zwiń