Kobiece opowieści na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 11:20
- Klucz do cyklu "Pisarki na ekrany" jest bardzo prosty. Prezentujemy ekranizacje prozy kobiecej - klasyczne i nowsze, ciekawe i ważne - mówi Anna Witek z FINA. - W najbliższym czasie wyświetlimy "Pasażerkę" Andrzeja Munka na podstawie powieści Zofii Posmysz - dodaje. 
Audio
  • Anna Witek opowiada o cyklu "Pisarki na ekrany" i filmie "Pasażerka" (Stacja Kultura/Czwórka)
Była więźniarka, pisarka Zofia Posmysz podczas spotkania z dziennikarzami w Oświęcimiu w 2015 roku
Była więźniarka, pisarka Zofia Posmysz podczas spotkania z dziennikarzami w Oświęcimiu w 2015 rokuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Za nami już sporo spotkań i z pisarkami i filmami na podstawie ich książek. Spotkaliśmy się już z Dorotą Masłowską, Krystyną Koftą czy Grażyną Jagielską, ich teksty zostały przeniesione na ekran przez polskich reżyserów - mówi gość Kasi Dydo. - Część autorek jest z nami podczas takiego spotkania, część niestety nie może. Tak jest w przypadku Zofii Posmysz, która z racji wieku i zimy, nie przybędzie na nasze spotkanie - dodaje. 

Anna Witek przypomina, że kilka lat temu ukazał się wywiad rzeka z pisarką, która bardzo szczegółowo opowiedziała o swojej drodze pisarskiej, o tym, jak postanowiła wspominać przeżycia obozowe na kartach swoich książek, a także o tym, jak doszło do współpracy z Andrzejem Munkiem i jak powstał film "Pasażerka".

Książka Zofii Posmysz to adaptacyjny fenomen. W oparciu o nią powstał już film, słuchowisko, spektakl telewizyjny, spektakle teatralne, a nawet opera Anna Witek

- Obozowe doświadczenia pisarki były trochę inne, od tych, które opisywali Tadeusz Borowski czy Zofia Nałkowska. Posmysz przeżyła obóz dzięki temu, że weszła w szczególna relację z jedną z SS-manek, była jej sekretarką - wyjaśnia gość Czwórki. 

Jak tę opowieść na ekran przeniósł Andrzej Munk? Jak wyglądała współpraca pisarki z reżyserem? Co stanęło na przeszkodzie w realizacji filmu? Jakie plany ma FINA na 2019 rok? I czym jest "Filmoniada"? O tym m.in. w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Witek (szefowa działu programowego FINA)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 10.16

pj/kd

Czytaj także

"Pisarki na ekrany!" Filmowe adaptacje powieści kobiet

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 15:24
Hasło wywoławcze nowego cyklu jest przewrotną parafrazą znanej zachęty sprzed pół wieku "Piękne dziewczyny na ekrany!". Tym razem porozmawiamy jednak nie o wyglądzie amatorek, lecz pisarskim potencjale kobiet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Grochowska: "Miłość jest wszystkim" to nie papierowa komedia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 13:00
Święty Mikołaj przypływa do Trójmiasta i zaczynają dziać się cuda. Najpopularniejszy polski piłkarz zakochuje się w kobiecie, która nigdy nie była fanką futbolu. Zdrady i tajemnice mieszają w niejednym małżeństwie, a dopracowany w każdym szczególe ślub będzie miał zaskakujący finał.
rozwiń zwiń