W Walii powstał mural Banksy'ego. Potrzebuje 24-godzinnej ochrony

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:39
Graffiti, które pojawiło się na jednym z garaży w walijskim Port Talbot, przez 24 godziny na dobę musi być monitorowane przez ochronę.
Audio
  • W Walii pojawił się nowy mural Banksy'ego. Porusza temat zanieczyszczenia środowiska (Stacja kultura/Czwórka)
Graffiti autorstwa Banksyego. Londyn 2014 r.
Graffiti autorstwa Banksy'ego. Londyn 2014 r. Foto: Jeremy Reddington/Shutterstock

Jak informuje BBC, niedawno zaprezentowany mural Banksy'ego niemal natychmiast stał się atrakcją turystyczną. Do pomocy przy ochronie pracy zgłosili się wolontariusze. Jest to koniecznie, ponieważ w dwa dni miejsce odwiedziło ok. 2000 osób.

- Mural na pierwszy rzut oka nie jest imponujący. Jego skala jest niewielka, bo Banksy wykonał go na jednym z garażów w walijskim miasteczku przemysłowym. Wydźwięk pracy jest jednak bardzo silny - mówił Kwiatek, artysta z Kwiaciarni Grafiki. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

. . . . Season’s greetings . . .

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Praca przedstawia chłopca z sankami, który zadziera do góry głowę, by na wyciągnięty język złapać spadające z nieba płatki śniegu. Nie jest to bynajmniej sielski obrazek. Za rogiem budynku, na którym znajduje się obraz, widać unoszące się w powietrzu drobiny resztek odpadów z palącego się śmietnika.

- Miejsce, w którym powstał mural jest nieprzypadkowe. Jak podaje WHO Port Talbot ma jeden z najwyższych w Wielkiej Brytanii wskaźników zanieczyszczenia powietrza - opowiadał rozmówca Weroniki Puszkar. 

W jaki sposób gość Czwórki tłumaczy popularność prac Banksy'ego? Ile są warte murale jego autorstwa i czy zdarzały się przypadki ich kradzieży? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Gość: Kwiatek (artysta, grafik z Kwiaciarni Grafiki)

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 11.46

ac/kd

Czytaj także

"Krem i czekolada" - podróż do świata smaków i zapachów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 16:30
Wedlowskie torciki, mydła Biały Jeleń i kultowy szampon chmielowy - to produkty, które zawdzięczamy bohaterkom wystawy "Krem i czekolada" zorganizowanej przez teatr kobiecy Teraz Poliż i Muzeum Warszawskiej Pragi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: abstrakcyjne krajobrazy i pochwała dekoracyjności

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 12:00
Zwiedzanie wystaw na świecie rozpoczniemy od Paryża, gdzie w Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej oglądać możemy wystawę malarza Zao Wou-Ki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finlandia, Bułgaria, Szkocja. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 14:33
Podróż po galeriach sztuki na świecie zaczniemy od Szkocji. - W Scottish National Portret Gallery trwa właśnie wystawa najlepszych współczesnych portrecistów - mówiła Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń