Jakub Szamałek: naszą prywatność inni sprzedają w sieci

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 15:40
- Elektronika i nowe technologie są przydatne, ale mają też ciemną stronę, a korzystanie z nich niesie ryzyko, które próbowałem opisać w swojej książce - opowiada Jakub Szamałek, autor "Cokolwiek wybierzesz".  
Audio
  • Jakub Szamałek o darnecie, white hakerach i książce "Cokolwiek wybierzesz" (Stacja Kultura/Czwórka)
Kasia Dydo i Jakub Szamałek
Kasia Dydo i Jakub SzamałekFoto: Czwórka/Michał Piwowarek

Kiedy korzystamy z internetu wydaje się nam, że jesteśmy anonimowi. Tymczasem nasz ruch w sieci jest monitorowany Jakub Szamałek 

Na warszawskiej ulicy dochodzi do wypadku. Ginie aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak dziennikarka plotkarskiego portalu, ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. W świecie rządzonym przez nowe technologie nic nie jest takie jak dawniej, a przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób. - Informacje o naszym prywatnym życiu stały się towarem. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej - wyjaśnia gość Czwórki.

Jakub Szamałek tłumaczy także, co oznacza termin "darkweb". - To inaczej mówiąc "darknet", czyli zbiór stron i usług, które nie są dostępne przy użyciu standardowych przeglądarek i w których ruch jest szyfrowany - opowiada.

W jaki sposób urlop tacierzyński umożliwił autorowi zbadanie darknetu? Kim są white hakerzy? Czy aplikacja pogodowa w telefonie może być żródłem informacji o naszych poglądach politycznych? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jakub Szamałek (pisarz, autor książki "Cokolwiek wybierzesz")

Data emisji: 24.01.2019

Godzina emisji: 11.07

kul/kd

Czytaj także

Storytelling. "Od tysięcy lat ulegamy sile opowieści"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:29
Co sprawia, że pewne historie działają na nas silniej niż inne? Dlaczego niektóre od samego początku angażują nasze emocje, wzruszają, budzą grozę lub bawią do łez, a innych słuchamy obojętnie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W świetle i w mroku". Opowiadania inspirowane malarstwem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 15:50
"W świetle i w mroku" to ułożona przez Lawrence'a Blocka antologia, na którą złożyły się teksty takich sław współczesnej literatury, jak Stephen King, Joyce Carol Oates, Michael Connelly, Jeffrey Deaver czy Lee Child.
rozwiń zwiń