Storytelling. "Od tysięcy lat ulegamy sile opowieści"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:29
Co sprawia, że pewne historie działają na nas silniej niż inne? Dlaczego niektóre od samego początku angażują nasze emocje, wzruszają, budzą grozę lub bawią do łez, a innych słuchamy obojętnie?
Audio
  • Marek Janiszewski opowiada o storytellingu - sztuce opowiadania historii (Stacja kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

Storytelling jest bardzo skuteczną metodą perswazji. Może być wykorzystany wszędzie tam, gdzie chcemy przekazać historię Marek Janiszewski 

- Storytelling to worek bez dna, do którego można wrzucić wiele pojęć. To przede wszystkim opowiadanie, ale także techniki tworzenia historii - mówił Marek Janiszewski, organizator warsztatów ze storytellingu.

- W Stanach Zjednoczonych występuje od ponad dwóch dekad. W Polsce zainteresowanie storytellingiem pojawiło się w momencie, kiedy tradycyjne sposoby reklamowania produktów przestały być skuteczne. Sięgnięto po coś, co miało pobudzić naszą wyobraźnię, obudzić emocje - wyjaśniał gość Czwórki.

Ulegamy sile opowieści. Dlatego sięgamy po dobre filmy i książki. Zachwycamy się reklamami z przesłaniem Marek Janiszewski 

Czy wszystkie wielkie historie mają tę samą konstrukcję? Jak wiele z nich sięga do mitologii? Dlaczego coraz więcej firm i instytucji sięga po storytellinig? Czy jest on wszechobecny? Na czym polegają jego zasady? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marek Janiszewski (organizator warsztatów ze storytellingu, profesjonalny storyteller)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 10.07

ac/pj

Czytaj także

Joanna Kocik i Karolina Deling o książce "5 minut, czyli 23 opowiadania dla zabieganych"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 15:32
- Wszyscy żyjemy w tzw. "niedoczasie". Brakuje nam czasu, żeby skupić się na książce, czy jakimkolwiek innym tekście. Dlatego chcielibyśmy zaproponować formułę małych opowiadań, które zaczynają się i kończą w przysłowiowe pięć minut - mówiły autorki książki Joanna Kocik i Karolina Deling.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach w naszej historii?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 08:00
- Pisząc moją książkę udało mi się trochę zbliżyć do odpowiedzi na pytanie "Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach" - przyznaje Anna Kowalczyk. - Wiele przyczyn się na to złożyło. Najbardziej oczywistą jest ta, że znamy historię taką, jakiej nas uczono, wiemy tyle ile nam powiedziano - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Korea Południowa. Republika żywiołów". Marcin Jacoby w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 13:00
- Po raz pierwszy pojechałem do Korei w roku 2000 i nie wiedząc nic na jej temat. Wszystko wydawało mi się bardzo egzotyczne. Inne, niż w Chinach. To było fascynujące - mówił autor książki "Korea Południowa. Republika żywiołów" Marcin Jacoby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pionierki polskiego designu - o kobietach, które wyznaczały trendy

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 22:11
To książka o kobietach, które na różnych płaszczyznach przecierały w Polsce szlaki i wyznaczały trendy, a wciąż wiemy o nich niewiele. Kim były?
rozwiń zwiń