Malwina Pająk o książce "Lukier". Pod skórą współczesnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 14:57
Choć krytycy porównują "Lukier" do świetnie przyjętej książki Jakuba Żulczyka "Ślepnąc od świateł", to autorka podkreśla, że nieliczne wątki są do niej podobne, a sama powieść dość szybko zmienia kierunek i staje się obyczajowym portretem kobiet na tle współczesnej Warszawy. 
Audio
  • Malwina Pająk o książce "Lukier". Czego dotyczy tabu współczesnych kobiet? (Stacja kultura/Czwórka)
Malwina Pająk, autorka książki Lukier
Malwina Pająk, autorka książki "Lukier"Foto: Karina Terzoni/Czwórka

lalka manekin 1200.jpg
Joanna Kordjak: Lalka to ambiwalencja. Życie i śmierć w obiekcie

Wątek kokainowy nie jest aż tak istotny dla całej osi fabularnej. Jedna z bohaterek rzeczywiście przez moment, by podreperować niezbyt dobrą sytuację finansową wplątuje się (nie do końca z własnej woli) w sprzedaż kokainy. Poza tym akcja historii dzieje się w Warszawie. To jedyne cechy łączące "Lukier" i "Ślepnąc od świateł" - mówiła autorka książki Malwina Pająk.

- To nie jest dziennik z życia dilera, nie piszę też o gangsterskiej Warszawie. To książka o samotności, dojrzewaniu i spełnianiu społecznych oczekiwań - przyznaje. 

Kim są bohaterki książki Malwiny Pająk? W jaki sposób chęć sprostania określonej roli w społeczeństwie wpływa na to, jak wygląda nasze życie? Dlaczego napisała książkę o współczesnych kobietach i co w dzisiejszych czasach nadal jest tematem tabu? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Malwina Pająk (autorka książki "Lukier")

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 10.16

ac/kd

Czytaj także

"W świetle i w mroku". Opowiadania inspirowane malarstwem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 15:50
"W świetle i w mroku" to ułożona przez Lawrence'a Blocka antologia, na którą złożyły się teksty takich sław współczesnej literatury, jak Stephen King, Joyce Carol Oates, Michael Connelly, Jeffrey Deaver czy Lee Child.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. "Dunbar" - ciemne strony życia brytyjskich arystokratów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 14:22
- To historia oparta na schematach rodziny i pewnej tragicznej w skutkach pomyłki. Potentat medialny Henry Dunbar pada ofiarą swoich dwóch wyrachowanych córek, które chcą przejąć rodzinny biznes - opowiada o książce Edwarda St Aubyna Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kolor milczenia". Czy warto pamiętać wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 16:44
"Kolor milczenia" to ekscytująca mieszanka kryminału i sagi rodzinnej, której tragiczna przeszłość i głęboko skrywane sekrety po latach wychodzą na jaw.
rozwiń zwiń