Budapeszt, Rzym, Nowy Jork. Co nowego w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 15:49
Naszą wyprawę po galeriach na świecie zaczynamy od Węgier. W stolicy tego kraju, Budapeszcie, w Hungarian National Gallery znajdziemy kilkanaście wystaw stałych, na które warto się wybrać.
Audio
  • Sztuka na świecie: szukanie kulturowej tożsamości i techniki malarskie Marka Rothko (Stacja kultura/Czwórka)
Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie (MAXXI  National Museum of the XXI Century Arts). Budynek został zaprojektowany przez architektkę Zahę Hadid
Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie (MAXXI National Museum of the XXI Century Arts). Budynek został zaprojektowany przez architektkę Zahę Hadid Foto: Shutterstock/robertonencini

the beatles mural 1200.jpg
Beethoven nie jest modny, czyli muzyczne awantury wg Marianny Oklejak

Jak opisywała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek wśród przepastnych zbiorów galerii znajdziemy wiele prac ilustrujących kształtującą się na przełomie wieków węgierską sztukę narodową. - Zwłaszcza XIX wiek to okres, kiedy w węgierskiej sztuce powstawało wiele różnych nurtów i prac, które podkreślały węgierską tożsamość. Odwiedzający muzeum będą też mieli okazję sprawdzić, jak wyglądała sztuka węgierska XIX wieku, przyjrzeć się pracom takich rzeźbiarzy, jak: Beck Ö. Fülöp, Zsigmond Kisfaludi Strobl, Miklós Ligeti, Ödön Moiret, József Róna czy Szilárd Sződy - mówiła.


shutterstock dziewczyna smarfon telefon noc 1200.jpg
Galerie na świecie: projektowanie rzeczywistości i sztuka bez etykietek

Kolejnym przystankiem na naszej mapie jest Rzym, w którym odwiedziliśmy muzeum MAXXI (National Museum of XXI Century Arts), gdzie przyjrzeliśmy się sztuce nowoczesnej, której dedykowane jest całe muzeum. - Na wystawie zobaczymy m.in. postindustialne, surowe rzeźby Monicy Bonvicini, czy obrazy-instalacje Kathariny Grosse tak dużych rozmiarów, że oglądający może w nie dosłownie wejść - opowiadała Dominika Klimek.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, w którym mówiliśmy na co warto zwrócić uwagę w jednej z najsłynniejszych galerii na świecie, czyli Museum of Modern Art (MoMA). I dlaczego nie każdy może stworzyć obraz w stylu Jacksona Pollocka czy Marka Rothko.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 10.09

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia designu. Ile o przywódcy mówi krzesło, na którym siedzi?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:41
W muzeum Vitra Design Museum otwarto wystawę poświęconą sztuce użytkowej. Opowiada ona równoległą historię przemian w dziedzinach polityki i designu, które - jak udowadniają kuratorzy "Sits of power" - przez dekady nieustannie się przenikały. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Helen Levitt i Ed Ruscha na wystawach w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:59
Nazywana jest najmniej znaną z najważniejszych postaci w historii amerykańskiej fotografii XX wieku. Porównywana z Henrim Cartierem-Bressonem czy Walkerem Evansem, przez niemal 70 lat tworzyła zdjęcia, które stały się niezwykle wyrazistą dokumentacją przekroju społecznego Nowego Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wes Anderson w Wiedniu, Tamara Łempicka w Madrycie. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 10:54
- Kunsthistorisches Museum to encyklopedyczne muzeum poświęcone dawnym mistrzom. Nie kolekcjonujemy sztuki nowoczesnej i współczesnej, ale chcemy docierać do sceny takiej sztuki - mówiła Sabine Haag dyrektor Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria jak plac zabaw i wystawa na cześć ery minispódniczki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 18:41
"Swinging London: A Lifestyle Revolution" to wystawa, która pzedstawia kolecję stojów, projektów i dodatatków, które w latach 50. ubiegłego wieku można było oglądać na brytyjskich ulicach.
rozwiń zwiń