Premiery seriali. Poleca Kaja Klimek

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 13:36
Futorologia to temat, który od zawsze interesował twórców kina. Nie inaczej jest z twócami serialu "Czarne lustro", którego piąty sezon możemy oglądać od niedawna na platformie Netfix. O sci-fi na wyciągnięcie ręki opowiada Kaja Klimek. 
Audio
  • Kaja Klimek poleca seriale: "Czarne lustro", "The Wire", "Veronica Mars" (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Kirill Averianov

"Czarne lustro" zostało stworzone po to, by przeglądający się w fikcji mogli zrozumieć rzeczywistość. Jest antologią i przy okazji eksperymentuje z formą Kaja Klimek

- To nie są historie futurologiczne. Opowiadają o konsekwencjach wydarzeń, które mogą spotkać nas już za chwilę. Tytułowe "Czarne lustro" to nawiązane do ekranów telefonów, tabletów, laptopów i innych urządzeń mobilnych, z których korzystamy każdego dnia - wprowadzała nas krytyczka Kaja Klimek.

- Charlie Brooker, pomysłodawca serii postanowił sprawdzić, co byłoby, gdyby wszystkie nasze marzenia o wprowadzeniu technologii, które mają ułatwić nam życie stałby się faktem. Weryfikuje, czy rzeczywistość stanie się lepsza po naciśnięciu odpowiedniego guzika, a my mamy szansę ocenić, czy rzeczywiście tego byśmy chcieli - mówiła.

Nagle trafiamy w sam środek śledztwa. Nie ma tu narratora, który przedstawia bohaterów, a ci mówią do nas slangiem. Widz musi się nauczyć oglądać ten serial Kaja Klimek

W audycji opowiadaliśmy też o serialu "The Wire" w reż. Davida Simona, którego głównym bohaterem jest... miasto. Baltimore, bo tam rozgrywa się akcja serialu poznajemy na bardzo wielu poziomach. - Miasto zmaga się z kryzysem ekonomicznym, społecznym, rasowym, edukacyjnym, kryzysem zarządzania czy mediów. Serial ma już 15 lat i do tej pory żaden mu nie dorównał, jeśli chodzi o sposób opowiadania historii - zapewniała Kaja Klimek.   

Jakie historie opowiada ostatni, piąty sezon "Czarnego lustra"? Dlaczego Kaja Klimek nazywa "The Wire" jednym z najlepszych seriali kryminalnych i dlaczego jest dla widza wyzwaniem intelektualnym? Zapraszamy do wysłuchania nagrania, w którym opowiadaliśmy również o serialu "Veronica Mars".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 11.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"The Umbrella Academy", "Opowieść podręcznej", "Wielkie kłamstewka". Premiery w świecie seriali

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 17:08
- "The Umbrella Academy" to serial należący do gatunku, który od ponad dekady rządzi masową wyobraźnią - mówił krytyk filmowy Łukasz Muszyński. - To kolejny film Netflixa o superbohaterach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieoczywiste seriale: "Fleabag", "After life" i 4 sezon "Billions"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 13:20
- Phoebe Waller-Bridge to jedno z najgorętszch nazwisk brytyjskiej telewizji - maszyna wielozadaniowa - mówi Łukasz Muszyński, o twórczyni serialu "Fleabag", którego drugi sezon już możemy ogladać na jednej z platform telewizyjnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serialowa wiosna. Jak zakończy się "Gra o Tron"?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 17:40
- Producenci "Gry o Tron" wiedzą jak zmylić widza, więc wszystko to, czym dysponujemy przed premierą ostatniego sezonu, to tylko przypuszczenia i plotki - opowiada Kamil Śmiałkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka w serialach. Anna Luboń poleca "MotherFatherSon" i "Figurantkę"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 14:54
"MotherFatherSon" to propozycja od BBC, która pojawiła się na początku tego roku. W thrillerze z kryminalną intrygą w tle zobaczymy m.in. Richarda Gere'a, Helen McCrory i Billy'ego Howle'a.
rozwiń zwiń