Witold Gombrowicz. Swoje "ja" widział w oczach innych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 13:50
W tym roku mija 50 lat od śmierci Witolda Gombrowicza. - Trudno jest dotrzeć do wnętrza tego pisarza, bo każdy, kto o nim pisał, robił to przez pryzmat własnych odczuć - opowiada Maria Kamińska, przewodniczka z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. - Siłą rzeczy zatem "doprawiał mu gębę" albo "upupiał" - dodaje.
Audio
  • "Spacer o Gombrowiczu". 50. rocznica śmierci wybitego pisarza (Stacja Kultura/Czwórka)
Witold Gombrowicz with his future wife Rita Labrosse in 1967.
Witold Gombrowicz with his future wife Rita Labrosse in 1967.Foto: PAP/Reproduced by Cezary Słomiński

Autor "Ferdydurke" miał bogaty arsenał masek. Atakował, prowokował, krytykował, by jednocześnie bronić się Maria Kamińska  

W rocznicę śmierci pisarza instytucje Rok Gombrowicza na Mazowszu oraz Oddział Akademicki Towarzystwa Przyjaciół Warszawy organizują autorski spacer na Powązki Wojskowe, podczas którego uczestnicy odwiedzą groby osób związanych z Witoldem Gombrowiczem: pisarzy, krytyków literackich, muzyków i dziennikarzy. - Gombrowicz nie istniał bez drugiego człowieka, w drugiej osobie widział potwierdzenie własnego "ja". - wyjaśnia gość Czwórki. - I choć nie nawiązywał bliskich relacji, otaczał się wieloma znajomymi. W przedwojennej Warszawie miał nawet własny stolik w "Ziemiańskiej" - dodaje.

W jego otoczeniu znajdowali się m.in. Zofia Nałkowska, Eryk Lipiński, Artur Sandauer, Tadeusz Breza, Stanisław Piętak i Jerzy Grzegorzewski, a jego najbliższym przyjacielem i orędownikiem twórczości był Bruno Schulz. Dlaczego Gombrowicz lubił chodzić na pogrzeby i stypy? Kto nazywał go "żydowskim królem"? Był oszczędny czy skąpy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maria Kamińska (przewodniczka z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i pomysłodawczyni spaceru)

Data emisji: 24.07.2019

Godzina emisji: 11.15

kul/ac

Czytaj także

"W świetle i w mroku". Opowiadania inspirowane malarstwem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 15:50
"W świetle i w mroku" to ułożona przez Lawrence'a Blocka antologia, na którą złożyły się teksty takich sław współczesnej literatury, jak Stephen King, Joyce Carol Oates, Michael Connelly, Jeffrey Deaver czy Lee Child.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przestrzeń, pieniądze i czas. Virginia Woolf o tym, co czyni kobietę twórczą

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 16:30
Mija 90. lat od wydania eseju Virginii Woolf "Własny pokój". Jak wiele postulatów zapisanych przez brytyjską pisarkę nadal jest aktualnych?
rozwiń zwiń