Komiks o Tamarze Łempickiej - polskiej malarce, skandalistce, ikonie epoki jazzu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:19
Paryż, lata 20. XX wieku. Polska malarka Tamara Łempicka, przyjaciółka André Gide'a i Jeana Cocteau, jest gwiazdą paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, odbiorców jej dzieł i modelek.
Audio
  • Tamara Łempicka. Skandalistka sztuki polskiej w komiksie (Stacja kultura/Czwórka)
wielkoformatowy mural Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla na gdańskim osiedlu Zaspa inspirowany postacią polskiej malarki modernistycznej Tamary Łempickiej
wielkoformatowy mural Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla na gdańskim osiedlu Zaspa inspirowany postacią polskiej malarki modernistycznej Tamary Łempickiej Foto: Adam Warżawa/PAP

Okładka komisku "Tamara Łempicka"   Virginii Greiner i Daphne Collignon Okładka komisku "Tamara Łempicka" Virginii Greiner i Daphne Collignon

Bezkompromisowa, odważna, genialna. Robiła to, na co miała ochotę i to właśnie z pieniędzy zarabianych przez nią na obrazach utrzymywała się cała rodzina. Historia Tamary, to historia kreatywności i uporu w dążeniu do celu, barwny obraz lat 20. i drogi do sukcesu w świecie sztuki zdominowanym przez mężczyzn. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Rue de Sèvres (@ruedesevresbd)

Autorki "Tamary" funkcjonują na francuskim rynku komiksów od kilkunastu lat. Virginia Greiner jest scenarzystką pracującą z różnymi twórcami. Tworzy historie obyczajowe, ale i historyczne. Jest autorką m.in. komiksu o Macie Hari. - Inspirują ją silne, kreatywne kobiety, wyprzedzające swoją epokę. Tamara była postacią większą, niż epoka, w której przyszło jej żyć - mówił Szymon Holcman. 

Daphne Collignon jest rysowniczką. Współpracuje z innymi artystami, ale jest też twórczynią autorskich projektów. - Rysuje komiksy, projektuje okładki książek, adaptuje literaturę młodzieżową na komiks. To co ją wyróżnia, to wyjątkowy styl, który w tym komiksie sprawdził się znakomicie - dodawał. 

"Tamara Łempicka" Greiner i Collignon to fascynujący portret nowoczesnej, niezależnej kobiety. Pełne elegancji wspomnienie życia czołowej artystki Art Deco. Jakie historie z życia artystki opowiada? Więcej w rozmowie z gościem Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Szymon Holcman (wydawca komiksów)

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 11.16

ac/kd

Czytaj także

Wes Anderson w Wiedniu, Tamara Łempicka w Madrycie. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 10:54
- Kunsthistorisches Museum to encyklopedyczne muzeum poświęcone dawnym mistrzom. Nie kolekcjonujemy sztuki nowoczesnej i współczesnej, ale chcemy docierać do sceny takiej sztuki - mówiła Sabine Haag dyrektor Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: sztuka pośród artefaktów i amerykańska ludowość

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:53
"Andy Warhol - From A to B and Back Again" to wystawa poświęcona twórczości Andy'ego Warhola mieści ponad 400 dzieł tego artysty. - To pierwsza od trzydziestu lat retrospektywa jego prac stworzona na tak dużą skalę - mówiła Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak oni pracują II". Ta książka obala mit twórcy-freelancera

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 18:59
Na półki sklepowe trafiła kolejna część "Jak oni pracują 2" Agaty Napiórskiej. W której autorka i jej bohaterowie opowiadają o tym, jak przestrzeń, w której pracują, motywuje ich do twórczych działań.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: podróż do świata książki i mroczna strona Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 20:05
W "Z" Museum w Manchesterze trwa "A World Inside a Book. Gruffalos, Dragons and Other Creatures" - To wciągająca wystawa 3D poświęcona książce "Gruffalos" – opowiadała Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń