Galerie na świecie: podróż do świata książki i mroczna strona Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 20:05
W "Z" Museum w Manchesterze trwa "A World Inside a Book. Gruffalos, Dragons and Other Creatures" - To wciągająca wystawa 3D poświęcona książce "Gruffalos" – opowiadała Ada Janiszewska.
Audio
  • Walt Disney w Singapurze i skandynawskie inspiracje włoskim renesansem. Sztuka na świecie (Stacja kultura/Czwórka)
Amerykańska fotografka Alex Prager
Amerykańska fotografka Alex PragerFoto: DFree/Shutterstock

Grafika promująca wystawę "A World Inside a Book - Gruffalo, Dragons and other Creatures" Grafika promująca wystawę "A World Inside a Book - GruffaloS, Dragons and other Creatures"

To światowy bestseller, który urósł do ranki klasyki literatury dziecięcej. Książka została przetłumaczona na 76 języków i sprzedała się w ponad 13 milionach egzemplarzy. – To krótka, rymowana opowieść o sprytnej myszce, która przechytrzyła większych i silniejszych od siebie. Uczestnicy wystawy mogą odkrywać wszystkie ukryte w niej światy: rzeki, lasy, plaże i oceany. Dzięki temu, że jest interaktywna jesteśmy w stanie uczestniczyć w świecie stworzonej przez autorów książki.

Gdzie jeszcze warto się wybrać w poszukiwaniu ciekawych wystaw? Ada Janiszewska poleca, by skierować swój kompas na północ. Tam, w Sztokholmie, w galerii Fotografiska mamy okazję zobaczyć kolekcję zdjęć Alex Prager "Welcome home". Urodzona w Los Angeles fotografka z pomocą swoich prac opowiada historie inspirowane Hollywood i jej miłością do kina. - W "Welcome home" Prager poszukuje ciemnej natury człowieka, którą, jak twierdzi, skrywamy pod wieloma warstwami.

- Na dwudziestu różnych fotografiach, filmie i rzeźbie pokazuje swoją interpretację ludzkiej natury. Wygląda to naprawdę imponująco - mówiła Ada Janiszewska.

W audycji zaglądaliśmy także na cyfrową wystawę Vincenta van Gogha w Paryżu, "Constellation of Love" w Muzeum Vigelanda w Oslo, oraz "Disney: Magic of Animation" w Art Science Museum w Singapurze z aż 500-cioma oryginalnymi eksponatami. Co tam znajdziemy? Więcej na ten temat w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 27.11.2019

Godzina emisji: 10.40

ac

Czytaj także

Lekcja mody Diora i motywy animalistyczne w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:35
- Zaczynamy od podróży do Denver, gdzie przyglądamy się wystawie "Zwierzęta w sztuce", a te, występują tam pod wieloma postaciami - mówiła dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia designu. Ile o przywódcy mówi krzesło, na którym siedzi?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:41
W muzeum Vitra Design Museum otwarto wystawę poświęconą sztuce użytkowej. Opowiada ona równoległą historię przemian w dziedzinach polityki i designu, które - jak udowadniają kuratorzy "Sits of power" - przez dekady nieustannie się przenikały. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Helen Levitt i Ed Ruscha na wystawach w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:59
Nazywana jest najmniej znaną z najważniejszych postaci w historii amerykańskiej fotografii XX wieku. Porównywana z Henrim Cartierem-Bressonem czy Walkerem Evansem, przez niemal 70 lat tworzyła zdjęcia, które stały się niezwykle wyrazistą dokumentacją przekroju społecznego Nowego Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wes Anderson w Wiedniu, Tamara Łempicka w Madrycie. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 10:54
- Kunsthistorisches Museum to encyklopedyczne muzeum poświęcone dawnym mistrzom. Nie kolekcjonujemy sztuki nowoczesnej i współczesnej, ale chcemy docierać do sceny takiej sztuki - mówiła Sabine Haag dyrektor Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: sztuka pośród artefaktów i amerykańska ludowość

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:53
"Andy Warhol - From A to B and Back Again" to wystawa poświęcona twórczości Andy'ego Warhola mieści ponad 400 dzieł tego artysty. - To pierwsza od trzydziestu lat retrospektywa jego prac stworzona na tak dużą skalę - mówiła Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń