Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kairze. "To były filmowe petardy"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 14:41
W Kairze zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. To wydarzenie ważne także dla polskich filmowców, którzy chętnie prezentują za granicą swoje obrazy. - Polskie kino dociera wszędzie, jesteśmy dostrzegani na świecie i jesteśmy w świetnej kondycji artystycznej - mówił Artur Zaborski, krytyk filmowy.   
Audio
  • O Międzynarodowym Festiwalu filmowym w Kairze opowiada Artur Zaborski (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Piotr Piatrouski

Tomasz Kot 1200.jpg
"Atlas" - film lekarza. Czy dostanie nominację do Oscara?

Jednak jak przekonywał, dla tamtejszego odbiorcy najważniejsi są aktorzy lokalni. - Na Bliskim Wschodzie panuje ogromny kult lokalnych aktorów. Na tamtejsze festiwale przylatują największe hollywoodzkie gwiazdy, jak Sylvester Stallone, czy Clive Owen, a okazuje się, że budzą mniejsze zainteresowanie, niż aktorki znane z egipskiej telewizji - mówił Artur Zaborski. - Mam wrażenie, że dziś największą gwiazdą jest "egipska twarz ekspertowa", czyli Mena Massoud, odtwórca roli Alladyna. 

POSŁUCHAJ TAKŻE Polski film "Acid Rain" zawalczy o Oscara? >>>

Jak podkreślał gość Czwórki, podczas kairskiego festiwalu, wiele krajów zaprezentowało filmowe "petardy", ale furorę zrobić miała produkcja z Sudanu pt. "You would die at 20". - To film, w którym zderza się tradycja i nowoczesność, próba pokazania współczesnego państwa, w którym jednak wciąż panują dawne kulty - opowiadał gość Czwórki. - Główny bohater otrzymuje przepowiednię, w myśl której umrze w wieku 20 lat. Mamy więc człowieka doskonale wykształconego, który nie chce wierzyć w zabobony, ale nie potrafi zignorować tej wróżby. 

Czy w Kairze kocha się zagraniczne kino? Jak Egipcjanie postrzegają Ramiego Maleka, który ma tamtejsze korzenie? Jaka jest współczesna kinematografia, jak zmieniła się na przestrzeni lat? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Podczas kairskiego festiwalu zaprezentowano m.in. polski film "Koniec dnia" Jacka Borcucha. Jak został przyjęty? I dlaczego gość Czwórki był w Egipcie traktowany jak celebryta?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Artur Zaborski (krytyk filmowy)

Data emisji: 9.12.2019

Godzina emisji: 10.39

kd/ac

Czytaj także

Bytom Film Festival - przegląd dla popularyzatorów kina

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 14:40
- Jesteśmy festiwalem popularyzatorów filmowych - profesjonalnych i amatorskich. Czyli wszystkich tych, którzy o kinie piszą i opowiadają - mówi Katarzyna Panas, organizatorka Bytom Film Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal filmowy, który będzie burzyć mur

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 16:20
Trzecia odsłona festiwalu odbędzie się w dniach od 25 do 28 października w Warszawie i - co podkreślają organizatorzy - zburzy mur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Splat!FilmFest. Nicolas Cage w ekranizacji Lovecrafta i powrót twórców "Morderczej opony"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 22:15
International Fantastic Film Festival Splat! to największy w Polsce festiwal kina gatunkowego, fantastyki, nowego kina grozy i bezkompromisowego kina arthousowego. Właśnie rusza 5. odsłona imprezy. 
rozwiń zwiń