Podlaska wieś i dziwni turyści z Berlina

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 13:00
- "Co to znaczy żyć w zgodzie z naturą?" - to pytanie był kluczowym dla mojego filmu - mówi Katarzyna Trzaska, autorka obrazu "Wieś pływających krów". - On powstał z przesłaniem, by pokazać, co może to oznaczać dla ludzi z miasta i ze wsi - dodaje. 
Audio
  • Katarzyna Trzaska opowiada o swoim filmie "Wieś pływających krów" (Stacja Kultura/Czwórka)
Katarzyna Trzaska
Katarzyna TrzaskaFoto: Michał Piwowarek/Czwórka

- Kiedy zaczynałam robić ten film, punktem wyjścia była wieś rodzinna mojego taty, który urodził się jako syn rolnika w Brzostowie nad Biebrzą - zdradza reżyserka. - Odwiedzając te strony, zauważyłam, że ornitolodzy z zachodu przyglądają się drewnianym zabudowaniom wsi z takimi myślami, że być może rolnicy żyją jeszcze tak samo jak 100 lat temu. Ja oczywiście wiedziałam, że jest inaczej - wspomina. 

53 wojny M. Popławska, M. Żurawski, K. Stroiński_fot. Robert Jaworski 1200.jpg
Ewa Bukowska: "53 wojny" zatrzymują widza emocjami

Coraz częściej słyszymy o ludziach z miast, którzy "nakręceni" są na życie w zgodzie z naturą, poznawanie dzikich roślin, ziół, zdrowe jedzenie, duchowo-fizyczną czystość. Tacy też są niemieccy bohaterowie "Wsi pływających krów". Ellen, Mario i Jon jadą na Wschód, aż pod granicę Polski z Białorusią, gdzie od miejscowego gospodarza, Stanisława, wynajmują stuletni drewniany dom. Chcą spędzić tu wakacje, pracować w polu i być blisko natury i kultury. 

Spotkanie rolników ze wsi z "dziwnymi" berlińczykami sprawiło, że powstał film ciepły, bardzo humorystyczny. Dwie grupy dzieli niemal wszystko: język, sposób ubierania się, to, jak jedzą i co jedzą. - To osoby z różnych światów. Mimo że to jest Europa i tak niewiele kilometrów nas dzieli to obie te grupy były dla siebie wzajemnie dość egotyczne - mówi Katarzyna Trzaska.

dziary 1200.jpg
Dziary. Z więzienia, wojska, rejsu do Zachęty

Jak wieś i rodzina pana Stanisława odebrała przyjazd turystów z zachodu? Czy podczas wykonywania codziennych obowiązków różnice językowe mają jakiekolwiek znaczenie? Czego nauczyli się bohaterowie filmu od siebie nawzajem i co dzieje się z nimi dziś? O tym w rozmowie z audycji. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Trzaska (scenarzystka i reżyserka filmu "Wieś pływających krów")

Data emisji: 24.08.2018

Godzina emisji: 10.10

pj/ac

Czytaj także

Ewa Bukowska: "53 wojny" zatrzymują widza emocjami

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:41
- Wojna jest nam bliska. To, że jej tutaj nie widzimy, nie znaczy, że nie odczuwamy - wyjaśnia Ewa Bukowska, reżyserka filmu "53 wojny". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bytom Film Festival - przegląd dla popularyzatorów kina

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 14:40
- Jesteśmy festiwalem popularyzatorów filmowych - profesjonalnych i amatorskich. Czyli wszystkich tych, którzy o kinie piszą i opowiadają - mówi Katarzyna Panas, organizatorka Bytom Film Festival.
rozwiń zwiń